MojElektromobil

Elektromobilita tak ako ju poznáme dnes je v globálnom pohľade mladou témou. Aj kvôli tomu ju sprevádza viacero mýtov, nesprávnych a priam zavádzajúcich informácií.

V sérii článkov “Mýty a fakty o elektromobiloch”, ktorá vznikla na základe prednášky “10 dôvodov, prečo ľudia nechcú elektromobily” z podujatia Salón elektromobilov 2021, sa postupne pozrieme na najčastejšie mýty obkolesujúce svet elektrických vozidiel.

V pozadí prezentácie stojí Kristián Kratochvíľ, človek ktorý sa dlhodobo venuje vývoju technológií pre obnoviteľné zdroje. Sám patrí medzi skúsených majiteľov elektromobilov, vďaka čomu pozná všetky ich stránky. Celý záznam prezentácie v originálnom znení nájdete na YouTube.

Úvodom…

Prečo si ľudia stále myslia, že elektro auto nie je tou správnou cestou? Medzi najčastejšie uvádzané veci patrí vysoká cena, nízky dojazd, problém s dostupnosť nabíjania, dlhé nabíjanie, nízka rýchlosť, ako aj to, že elektrické autá sú škaredé, malé a neekologické. Všetkým týmto veciam sa budeme venovať bod po bode. V úvode sa pozrieme na tvrdenie, že máme málo nabíjacích staníc. Aká je situácia v skutočnosti?

Málo nabíjacích staníc?

Na Slovensku máme 1044 čerpacích staníc, ktoré slúžia pre všetkých obyvateľov. Momentálne máme niečo okolo 125 rýchlo nabíjacích staníc a nejakých 507 AC, čiže nabíjanie so striedavým prúdom. Tiež sa to môže zdať, že je to málo oproti tomu, aký je potenciál na Slovensku, koľko áut tu môže jazdiť alebo koľko ich tu jazdí. Momentálne vieme o nejakých 2 000 elektroautách.

Takže každé auto má niekoľko nabíjacích staníc k dispozícií denne, bez toho, že by si nejako zavadzali. Samozrejme netreba zastaviť, sieť treba ďalej budovať. Na čo však ľudia zabúdajú, a čo je možno aj chyba výrobcov, je to, že neupozorňujú ľudí, že elektrické auto vyslovene nepotrebuje mať závislosť na nejakej verejnej nabíjacej stanici. Bežná verejnosť vníma tieto autá len na nabíjacích staniciach, keď niekde stoja. Často vyslovene povedia, že zavadzajú, pretože berú parkovacie miesta ostatným ľuďom.

Ale reálne sa vec má tak, že aj domáca nabíjačka je tiež nabíjacou stanicou. Toto je tá najbežnejšia nabíjacia stanica na svete, ktorá funguje v každej domácnosti, a v každom dome. Preto tvrdím, že máme 1044 čerpacích staníc, ale máme niečo vyše 5 miliónov lokalít, kde si viem elektrické auto nabiť. Je to elektrické auto, čiže všade, kde je elektrická energia si to auto viem nabiť.

Tesla Model S Tomáš Gurský Guri rozhovor
Foto: Redakcia

Toto je Tomáš, ako čerstvý majiteľ Tesly. Bol veľmi šťastný, že mu firma dopriala takéto auto. Tiež musel riešiť otázky ako bude auto nabíjať a koľko to bude trvať. Až potom zistil, že to nabíjanie funguje bezproblémovo. Argument, že máme „málo nabíjacích miest“ jednoducho v praxi nie je založený na pevných základoch.

Aký je názor prevádzkovateľov nabíjacích staníc?

Ako môžeme vidieť, Kristián sa na problematiku pozrel z praktickej stránky a cez tvrdé čísla. Téme možného nedostatku nabíjacích staníc sa však na Salóne elektromobilov 2021 venovali aj priamo prevádzkovatelia infraštruktúry. Ak si chcete pozrieť ako to celé vnímajú oni, a prípadne si ešte o trochu viac rozšíriť obzory, odporúčame vám diskusiu “Nabíjacie stanice na Slovensku, máme ich dostatok a bude nabíjanie zadarmo?”.

Náš tip
Elektromobil má malý dojazd | Mýty a fakty (1. časť)
2. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+