MojElektromobil

Elektrifikácia sa rozhodne netýka len osobných automobilov. Svoje miesto má aj v ďalších segmentoch. Potvrdzuje to aj značka Opel, ktorá zverejnila prvé informácie o úplne novom modeli Movano-e, ktorý patrí do kategórie ľahkých úžitkových vozidiel.

Ide vôbec o prvý elektrický model známej značky Movano. Nová generácia elektrických dodávok sa podľa automobilky bude pýšiť hneď viacerými skvelými vlastnosťami. 

Spomína sa napríklad vynikajúca hodnota z hľadiska užitočného zaťaženia, nosnosti nákladu a celkovej hmotnosti vozidla v spojení so širokým výberom typov, dĺžok a výšok karosérie. Batériový elektrický pohon sa pritom postará o nulovú produkciu emisií.

Ekologická preprava tovaru

Dostupná bude aj verzia so vznetovými motormi, no práve do elektrického modelu Movano-e vkladá Opel veľké nádeje. Osloviť má hlavne ľudí, ktorí chcú tovar prepravovať ekologickejšie, čo by sa v konečnom dôsledku malo podpísať na rozšírení trhového podielu značky.

Nakoľko ide o úžitkové vozidlo, pri návrhu sa dôraz kládol na jeho všestranné využitie. Nový Opel Movano je preto pripravený na každú úlohu v oblasti prepravy – od rozvozu po meste cez prepravu osôb až po chladiarensky tovar či obytné prívesy.

Dojazd 224 kilometrov pri 70 kWh batérii

Elektrický pohon dodáva výkon 90 kW a 260 Nm krútiaceho momentu pri najvyššej rýchlosti, ktorá je elektronicky obmedzená na 110 km/h.

V závislosti od modelového variantu si zákazníci môžu vybrať lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 37 kWh, ktorý zaistí dojazd 117 km alebo 70 kWh s dojazdom 224 kilometrov v kombinovanom cykle WLTP. Samozrejmosťou je systém rekuperačného brzdenia, ktorý energiu generuje pri brzdení či spomaľovaní.

Akumulátor je umiestnený pod úložným priestorom, aby neobmedzil možnosť využiteľnosti. Toto uloženie prospieva vozidlu aj pri prejazde zákrutami a zvyšuje jeho stabilitu pri jazde vo vetre aj v prípade, že je plne naložené.

Opel Movano-e | Foto: Opel

Široký výber prevedení

Záujemcovia o panelové dodávky si môžu vybrať zo štyroch dĺžok a troch výšok s maximálnou kapacitou nákladového priestoru od 8,0 do 17 metrov kubických. Rozsah celkovej hmotnosti vozidla od 2,8 do 4,0 tony patrí k najväčším v tejto triede vozidiel a maximálne užitočné zaťaženie dosahuje 2,1 tony.

Štandardná kabína je vybavená jedným radom troch sedadiel, zatiaľ čo druhý rad voliteľnej dvojkabíny ponúka sedenie pre ďalších štyroch cestujúcich. Aby bolo možné splniť aj špeciálne požiadavky, nový model Movano je k dispozícii aj ako samostatný podvozok, podvozok s kabínou pre posádku a plošinový podvozok s jedným radom troch sedadiel.

Elektrická dodávka Movano-e nezaostáva ani z pohľadu  technológií. Do vienka dostáva moderné asistenčné systémy, ako je napríklad automatická bezpečnostná brzda, upozornenie na objekty v mŕtvom uhle, asistent pripojenia prívesu či upozornenie na nežiaduce vybočenie z jazdného pruhu.

Nechýbajú ani služby „OpelConnect a aplikácia „myOpel“. Portfólio služieb siaha od systému tiesňového volania eCall a volania v prípade poruchy až po veci ako sledovanie stavu vozidla.

Opel elektrifikuje

Nové Movano ako najnovší člen rozširuje rodinu ľahkých úžitkových vozidiel (LCV) spoločnosti Opel, ktorej súčasťou sú už modely Combo a Vivaro. Celé portfólio značky v oblasti ľahkých úžitkových vozidiel bude do konca tohto roka ponúkať elektrický variant každého modelu. Do roka 2024 bude Opel ponúkať elektrifikovanú verziu všetkých osobných automobilov a modelov LCV.

Náš tip
Ford E-Transit príde s 350 km dojazdom. Firmám poskytne nižšie prevádzkové náklady
28. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+