MojElektromobil

Na stránkach mesta sa uvádza, že pre svojich občanov pripravuje novú službu, ktorá bude dostupná od leta. Město Touškov je prvým mestom v Českej republike, ktoré začne ponúkať mestské vozidlá na zdieľanie so svojimi občanmi. Zástupcovia mesta o tejto novej službe informovali na tlačovej konferencii vo štvrtok, 4. apríla 2024.

Zdideľanie elektromobilov pre občanov mesta

Starostka mesta predstavila aj konkrétnejšie detaily a to, ako táto myšlienka vznikla. Problémom je, že súčasný vozový park mesta je zastaralý, avšak mesto využije dotáciu takmer milión eur na kúpu nových elektromobilov. Touškov sa pôvodne chcelo podeliť o mestské vozidlá s miestnymi organizáciami a spolkami, no myšlienka sa nakoniec rozrástla a využívať ich budú môcť aj občania.

Mesto Touskov zdielanie elektromobilov
Zdroj: Touskov.cz

Tlačovej konferencie sa zúčastnil aj hejtman (župan) Plzeňského kraja, Rudolf Špoták. Ten prehlásil, že Plzeňský kraj sa ukazuje ako kraj, ktorý je plný inovácií a nových myšlienok. Tiež poďakoval za nové vízie a smer, ktorý Město Touškov udáva. Prítomní boli aj zástupcovia Škoda X, ktorí sa podieľali na vývoji aplikácie, ktorá sa bude na zdieľanie využívať. Jej inštalácia bude zdarma.

Mohlo by vás zaujímať:

Pomocou nej si budú môcť používatelia auto zarezervovať, odomknúť, zamknúť či vyúčtovať jazdu. Servis a službu pre zdieľanie zabezpečí spoločnosť e-community solutions, ktorá tento projekt predstavila spolu s mestom.

Veľmi zaujímavá cena

Uvádzajúca cena zdieľania elektromobilov v meste bude 100 kč / hod (3,94 €). Garantované je, že auto bude nabité, pripravené na jazdu a plne poistené. Používateľ sa tak už nemusí starať o nič. Stačí len zarezervovať a jazdiť. Vozidlá sa budú nachádzať na novom parkovisku vedľa radnice mestského úradu,  kam si pre auto zákazník na základe rezervácie príde a odpojí od nabíjačky. Elektromobil bude potrebné po využití vrátiť na rovnaké miesto a pripojiť na nabíjačku.

Mesto Touskov zdielanie elektromobilov
Zdroj: Touskov.cz

Vzhľadom na cenu je táto služba veľmi zaujímavá, pretože zákazník sa nemusí starať o nabíjanie. Takže za svojich 100 kč na hodinu nedostane len prenájom auta, ale aj dojazd, za ktorý už nemusí platiť navyše. Služba má byť prioritne pre lokálne cesty a v prípade, že zákazník jazdí ďalej, dobiť vozidlo si bude musieť zo svojich zdrojov.

Mesto Touskov zdielanie elektromobilov
Zdroj: Touskov.cz

Služba bude dostupná od júla tohto. roka a registrácia do aplikácie s názvom Peoplecar je možná už teraz. Prvých 100 registrovaných občanov Města Touškova a Kůští dostane voucher na bezplatné zapožičanie elektromobilu na 1 hodinu úplne zdarma.

Náš tip
Test Fiat 600e: Maximálny štýl vo väčšom prevedení
13. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+