MojElektromobil

Mercedes-Benz má taktiež rozbehnutú elektrickú ofenzívu s viacerými modelmi. Kľúčový však bude až príchod novej elektrickej platformy, ktorú odprezentuje aj očakávaná vlajková loď Mercedes-Benz s dojazdom 700 kilometrov. Takýto dojazd EQS majú zabezpečiť batérie s kapacitou 108 kWh, ktoré už automobilka začala vyrábať.

Nové batériové packy sú vyrábané v nemeckom závode Stuttgart-Hedelfingen. Ide o najväčšiu batériu, ktorá sa dostane do elektromobilu od Mercedes-Benz. Uložená bude do podvozku novej čisto elektrickej platformy, ktorá by mala zabezpečovať vysokú efektivitu a aj dojazd. Samotnú batériu tvorí 12 batériových modulov, každý z nich má kapacitu 9 kWh. Samotné články sú typu NCM 811. Ide o top verziu EQS a automobilka ponúkne aj nižšie konfigurácie s menšiu kapacitou batérie a dojazdom.

Vysoká efektivita a dojazd

Najvyššia verzia by ale mala ponúknuť naozaj veľmi solídny dojazd, ktorý by mohol konkurovať aj elektromobilom Tesla alebo Lucid. Mercedes-Benz hovorí o elektrickom dojazde až 700 kilometrov na jedno nabitie pri použití 108 kWh batérie. Model EQS bude veľký prémiový elektrický sedan, no aj napriek tomu musí byť skutočne efektívny. Pre dojazd 700 kilometrov sa priemerná spotreba nemôže dostať cez 15,4 kWh / 100 km, čo by bola naozaj veľmi dobrá hodnota. Uvidíme, aké budú reálne výsledky, avšak Mercedes deklaruje najlepšiu aerodynamiku v triede.

Náš tip
Mercedes-Benz ukázal Hyperscreen, 142-centimetrový infotainment pre elektromobil EQS

Automobilka potvrdila pre tento prémiový sedan odporu OTA aktualizácií, ktoré majú zabezpečiť, aby bol energetický manažment neustále aktuálny po celú dobu životnosti vozidla. Výroba elektromobilu Mercedes-Benz EQS sa začne už v prvej polovici tohto roka a do predaja by sa mohol dostať už na jeseň alebo v zime. Plné odhalenie EQS je naplánované už na 15. apríla. Mercedes tento rok prinesie na trh aj ďalšie čisto elektrické modely, a to EQA, EQB či EQE.

Okrem čistých elektromobilov sa Mercedes-Benz zameriava aj na ponuku plug-in hybridných modelov. Tento rok sa rozšíri o ďalšie modely, a to aj v prémiovom rade S s dojazdom až 100 kilometrov a podporou DC nabíjania.

Konkurencia je veľká

Ponuka plug-in hybridov Mercedes-Benz je zaujímavá najmä pre vysoký dojazd či podporu DC nabíjania u niektorých modelov. Ide o veľký benefit, ktorý sme si v praxi vyskúšali aj my v rámci testov. Z pohľadu elektromobilov je ale konkurencia veľká, a to aj v prémiovej kategórii. Tu samozrejme môžeme spomenúť BMW i4, ktoré už bolo čiastočne odhalené a potvrdený bol dojazd takmer 600 kilometrov.

Sedan Tesla Model S je už niekoľko mesiacov v predaji s dojazdom cez 600 kilometrov. Koncom tohto roka alebo v polovici budúceho, sa dostane k prvým zákazníkom v ešte lepšej konfigurácii Tesla Model S Plaid+ s dojazdom cez 840 kilometrov. Podobne zaujímavé modely uvádza na trh aj automobilka Lucid, ktoré sľubujú dojazd od 650 do 830 kilometrov.

Náš tip
Limuzína Lucid Air sa začne dodávať do Európy v roku 2022, potvrdila automobilka
25. marca 2021
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+