MojElektromobil

Martinský závod Volkswagen oslavuje 20 rokov od spustenia výroby. Svoju produkciu orientuje na dôležité komponenty do automobilov, ktoré sú montované do vozidiel koncernových značiek. Aktuálne sa však vydal na veľmi dôležitú cestu transformácie smerom k elektromobilite.

Výroba pre celý svet

V regióne Turiec poskytuje prácu viac ako 800 zamestnancom, ktorí do dnešného dňa vyrobili celkovo 522 miliónov komponentov: „Za úspechom martinského závodu stojí viac ako 800 kvalifikovaných zamestnancov, ktorým patrí veľké poďakovanie za ich dlhoročné pracovné nasadenie a angažovanosť. Aj vďaka nim patrí závod v Turci medzi atraktívne a konkurencieschopné komponentné závody v rámci celého koncernu,“ informuje Dr. Oliver Grünberg, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo Volkswagen Slovakia.

Iba v minulom roku sa podarilo vyrobiť takmer 30 miliónov súčiastok. Avšak iba časť z celkovej produkcie v martinskom závode zostáva na Slovensku. Dané komponenty sú využívané v manuálnych prevodovkách štyroch modelov vyrábaných v bratislavskom závode. Zvyšných 90 % súčiastok smeruje do Nemecka, kde sa stávajú súčasťou až 60 modelov vozidiel koncernových značiek. Teda Volkswagen, Škoda, Seat, Audi, Porsche a Volkswagen Úžitkové vozidlá.

Potreby nového segmentu

S nárastom elektromobility je však dôležité, aby sa výroba prispôsobila potrebám nového segmentu: Môžem potvrdiť, že v Martine sme na dobrej ceste k zabezpečeniu pracovných miest a udržateľnej transformácii smerom k elektromobilite,“ ubezpečuje Grünberg.

Firma už vo februári avizovala spustenie výroby nového diferenciálu pre elektromobily. Práve jej spustenie je jeden z prvých krokov pre postupnú transformáciu závodu smerom k elektromobilite: „V rámci konkurenčného boja sa nám len nedávno podarilo získať výrobu nového diferenciálu pre elektrické pohony, ktorá so sebou prináša celkové investície v objeme približne 35 mil. eur. Takéto rozhodnutia dokazujú, že máme odborné kompetencie reagovať na prebiehajúcu transformáciu mobility,“ dodáva Rauch. Zamestnanci taktiež získajú nové možnosti vzdelávania, a to vďaka nástupu nových výrobných technológií – laserové zváranie či vákuové kalenie.

Výroba elektromobilov na Slovensku

Volkswagen vyrába v bratislavskom závode trojicu elektromobilov – Volkswagen e-Up, Škoda Citigo-e iV a Seat Mii Electric. Nie sú to však jediné elektrické modely vyrábané na Slovensku – Peugeot vo svojom závode pri Trnave vyrába model e-208. V Žiline zase KIA vyrába svoje modely plug-in hybridy.

30. mája 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+