MojElektromobil

Automobilový startup Lucid Motors, ktorého jadro tvoria bývalí zamestnanci Tesly, predstavil ešte koncom roka 2016 svoj pripravovaný elektromobil Lucid Air. Po krku s ním chcel ísť Tesle, presnejšie jej Modelu S.

S produkciou sa pôvodne malo začať v roku 2019, no čas plynie a na Lucid Air sa stále čaká. Z času na čas sa samozrejme objavujú nejaké tie nové informácie, napríklad o pozoruhodnej rýchlosti tohto elektromobilu či o vyššej efektívnosti než ponúka Tesla, no elektromobil na cestách ešte nestretneme.

Najčerstvejšie informácie hovoria o tom, že so sériovou výrobou sa začne začiatkom roka 2021, takže čakanie sa ešte stále tak celkom nechýli ku koncu.

Rekordný dojazd

Lucid Motors ale prichádza s ďalším zaujímavým tvrdením. V tlačovej správe uvádza, že luxusný sedan Lucid Air na jedno nabitie ponúkne dojazd cez 800 kilometrov. V testoch spoločnosti FEV dosiahol konkrétne dojazd 517 míľ, teda v prepočte 832 kilometrov.

Pre porovnanie, teoretický konkurent, Tesla Model S, nedávno v testoch agentúry EPA skončil s výsledkom 402 míľ, čo je približne 643 kilometrov. Lucid Motors pritom uvádza, že FEV North America pri svojich testoch používa totožné podmienky ako EPA.

Z týchto tvrdení teda vyplývajú vlastne dve veci. Jednak má na papieri Lucid Air prakticky rovnaký dojazd ako bežný spaľovák na plnú nádrž, no súčasne došlo k sľubovanej porážke Tesly. A to hneď o skoro 200 kilometrov. Zatiaľ aspoň teoreticky. Nateraz to pre istotu treba brať s určitým nadhľadom.

Súhra množstva aspektov

Technologický a prevádzkový riaditeľ spoločnosti Lucid Motors, Peter Rawlinson, uviedol, že za dosiahnutím tohto skvelého výsledku stojí 900-voltová architektúra, pokrokové batérie, miniaturizované motory a výkonová elektronika, integrované hnacie ústrojenstvo, aerodynamika, podvozok, termálne systémy a softvér.

Ono to vyzerá tak, že vlastne spomenul prakticky všetko čo mohol. Najväčšiu pozornosť celkom prirodzene prilákala práve zmienka o 900-voltovej architektúre. Doteraz sme boli zvyknutí maximálne na 800-voltový nabíjací systém, ktorý nájdeme v Porsche Taycan. Lucid to zjavne posúva o kúsok ďalej.

Detaily ešte len prídu

Slávnostné predstavenie finálnej podoby luxusného sedanu Lucid Air prebehne 9. septembra. Až vtedy sa dozvieme úplne všetky podrobnosti, vrátane presnej predajnej ceny a skutočnej výbavy. Uvidíme o koľko sa zamýšľaná sériová výroba líši od prototypov.

Náš tip
Tesla Model 3 dokázala prejsť takmer 1000 kilometrov na jedno nabitie


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

11. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+