MojElektromobil

Spoločnosť Lucid Motors by po dlhom odkladaní mala konečne priniesť svoj prvý elektromobil pod menom Air na trh už tento rok.

Počas odkladania výroby však údajne nespali. Ich generálny riaditeľ hovorí:

„Tesla to neprelomila. Lucid môže dostať elektrické autá na úplne novú úroveň dojazdu a efektívnosti.“

V roku 2017 Lucid Motors predstavila model Air s lákavou cenovkou 60 000 dolárov za ich luxusný elektrický sedan s plno zaujímavými špecifikáciami a dojazdom 380 kilometrov.

V tej dobe spoločnosť taktiež predstavila ich plány na fabriku za 700 miliónov dolárov v Arizone, tá mala začať vyrábať model Air už v roku 2018. V každom prípade, mali plno problémov získať financie na začiatok výstavby.

Koncom roku 2018 si spoločnosť Lucid Motors zaistila investíciu 1 miliardu dolárov od Saudskej Arábie, čo ich dostalo späť do hry a pár mesiacov na to začali s výstavbou fabriky a povedali, že prvé vozidlá by sa k majiteľom mali dostať už koncom roka 2020.

Znie to neuveriteľne, že za takto krátku dobu by mohli priniesť zákazníkom vozidlo, ktoré bude doslova ešte čerstvé z fabriky. Avšak toto tvrdenie aj neskôr generálny riaditeľ potvrdil.

Momentálne vyrábajú 80 kusov predprodukčných prototypov a plánujú otestovať celý výrobný postup ešte predtým, ako sa začne sériová výroba. Má to však háčik. Vozidlo, ktoré sa začne vyrábať nie je to, ktoré predstavili v roku 2017. To „lacnejšie“ by malo prísť neskôr.

Finálne vozidlo bude predstavené na New York Auto Show, kde prezradia všetky potrebné špecifikácie a údaje o vozidle. Najzaujímavejšou časťou je zmena na 900-voltový systém:

„Tesla má 400-voltový. Porsche predstavuje 800-voltový systém. My využijeme viac ako 900-voltový systém.

Hovoria, že to bude prvý osobný elektromobil, ktorý bude oveľa efektívnejší a bude môcť prejsť viac ako 640 kilometrov (EPA). To je presne také isté číslo, ako udáva aj CEO spoločnosti Tesla, Elon Musk. Zatiaľ môžeme len hádať, že kto prinesie elektromobil s najväčším dojazdom ako prvý.

Model Air

Spoločnosť pri rozhovore pre Electrek povedala, že ich nový elektromobil bude mať batériu menšiu ako 130 kWh. Tak isto spomenuli aj výkon celého vozidla, to by malo byť schopné maximálneho výkonu 1000 koní. Alebo aj to, že museli navrhnúť aj novú prevodovku – presnejšie špeciálne prevodové členy.

Prvé modely by mali stáť približne 100 000 dolárov. Viac sa dozvieme až v rámci spomínanej Auto Show, ktorá sa bude konať v New Yorku v apríli.

Náš tip
Elon Musk: Tesla čoskoro prinesie elektromobil s dojazdom 640 km
6. februára 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+