MojElektromobil

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk hovorí, že spoločnosť by už čoskoro mala priniesť elektromobil s dojazdom 640 km (EPA), kedže batérie sa stále zdokonaľujú. To by podľa metodiky WLTP znamenalo viac ako 700 km.

Už dlhšie si môžeme všimnúť, že Tesla je považovaná za kráľa elektromobilov na dlhé trate, no spoločnosť nezaspáva na vavrínoch. Investujú do batériových technológii a zvýšenia efektivity, snažia sa teda udržať veľkosť batérie a zvýšiť dojazd.

bateria elektromobilu tesla model s
Otvorený blok batériových modulov Modelu S. Zdroj: insideevs.com

Počas konferenčného hovoru po ohlásení informácií o štvrtom kvartáli Elonovi Muskovi padla otázka, kedy plánujú vymeniť batérie v Modeli S a Modeli X za nové typu 2170. Tie momentálne využívajú vo svojom modeli 3 a Y aby zvýšili efektívnosť a dojazd v týchto starších modeloch.

CEO Elon Musk odpovedal:

„V skutočnosti sa základná chémia v batérii 18650 v priebehu rokov mnohokrát zlepšila. Na rozdiel od základnej technológie je to skutočne iba veľkostný faktor. Takže áno, myslím si, že sme veľmi spokojní s tým, aký je energetický obsah batérie a zlepšená účinnosť vozidla.“

„Napríklad sa rýchlo blížime k dojazdu 640 km pre Model S. Nebude to teda trvať dlho, dokiaľ budeme mať Model S s dojazdom 640 kilometrov.“

Momentálne Tesla na svojej stránke udáva dojazd 596 kilometrov (EPA) pre Model S:

V tejto súvislosti je očakávaný aj prisľúbený „deň batérií“, kedy má Tesla odprezentovať ďalšie pokroky. Podľa informácií z posledného konferenčného hovoru pri príležitosti výsledkov za štvrtý kvartál minulého roka sa prezentácia uskutoční približne v apríli 2020.

„To, čo pripravujeme, vyrazí všetkým dych,“ uvádza Elon Musk. Tým naznačuje výrazný pokrok v batériach, čomu zrejme pomohla aj nedávna akvizícia Maxwellu.

Taktiež Elon Musk dodal, že ďalej pracujú na novej Plaid platforme, ktorá sa skladá z 3 motorov. Bude určená pre Model S a X. Mala by prísť v druhej polovici roka.

Dojazd 600 reálnych kilometrov je už na elektrické auto zaujímavou hodnotou, preto nás zaujíma ako sa zachová konkurencia, ktorá predáva svoje elektrické modely za vyššie ceny a pritom má dojazd nižší ako Tesla.

Náš tip
Tesla dokončila akvizíciu Maxwellu. Čaká nás ďalší pokrok v batériách.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

31. januára 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+