MojElektromobil

Je to presne mesiac, čo Tesla predstavila nové batérie na akcii Battery Day. Ide o batériové články 4680, ktoré sú výnimočné hneď z viacerých dôvodov. Zabezpečia rýchlejšiu a lacnejšiu produkciu, pričom zároveň prinesú vyšší výkon a väčší dojazd elektromobilov. Veľmi podobné batériové články ako 4680 chce vyrábať aj LG Chem. To samozrejme prináša otázky, či Tesla svoje batérie licencovala tretej strane.

LG Chem a Tesla

LG Chem je taktiež dodávateľ cylindrických batérii pre elektromobily Tesla. Síce nie dlho – niekoľko rokov Tesla spolupracovala výhradne s firmou Panasonic, no nakoniec prišli k dohode aj s výrobcami CATL a LG Chem. Práve LG Chem najnovšie oznámil, že plánuje výrobu cylindrických batérií až strojnásobiť a zároveň pracujú na vývoji úplne nových batérií. Informácie priniesla agentúra Reuters.

Výrobca batérií pre elektrické vozidlá, LG Chem, plánuje strojnásobiť výrobnú kapacitu pre cylindrické batérie používané Teslou a ďalšími, pričom premýšľajú nad expanziou do Európy a Severnej Ameriky, aby dokázali pokryť dopyt.“ Nad navýšením výroby samozrejme nie je nič zvláštne, práve naopak, ide o viac ako logický krok. K tejto informácii ale doplnili, že vyvíjajú aj na novú formu cylindrických batérií, ktoré obsiahnu päťkrát viac energie a dokážu dodať šesťkrát vyšší výkon.

Ani pri týchto informáciách by sme sa nepozastavili. Spomenuté parametre LG Chem sú ale úplne totožné s tými, ktoré predstavila Tesla s batériovými článkami 4680. Buď teda ide o príliš veľkú náhodu alebo sa Tesla spojila s LG Chem a svoje vlastné batérie kórejskej spoločnosti licencovali. Samozrejme, túto teóriu narúša fakt, že LG Chem tvrdí, že nové batérie vyvíja, teda by mali pracovať na vlastnom riešení. Zároveň je ale potrebné povedať, že Tesla svoje batérie taktiež nemá stopercentne dokončené. Niektoré výrobné postupy a parametre stále dolaďujú.

Model Y z Berlína

Nové batériové články s označením 4680 by mali byť súčasťou sériovej produkcie v berlínskej fabrike Tesly. Využité majú byť prvýkrát pri európskych modeloch Tesla Model Y, ktoré budú vyrábané práve v Gigafactory Berlín. Zároveň sa taktiež majú dostať do novej očakávanej verzie Tesla Model S Plaid s dojazdom viac ako 840 kilometrov či výkonom prekračujúcim 1100 konských síl. Oba modely sa majú dostať k prvým zákazníkom už budúci rok.

23. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+