MojElektromobil

Oznámenia, ktoré priniesol Battery Day, dokázali prekvapiť mnohých, aj keď možno nie spôsobom, ktorým si väčšina z nás predstavovala. Od základov prepracovaná výroba batérii, spolu s ich spôsobom ukladania do áut, sa po prvýkrát dostane do Tesla Model Y, ktorý sa začne vyrábať už budúci rok v Giga Berlin.

Zásadné zmeny v dizajne, vo výrobe a nakoniec aj v montáži batérií do áut prinesú výrazné zníženie nákladov a zároveň zvýšenie dojazdu. Nejde pritom len o batérie, ale aj o výrobu karosérie vozidla novým systémom do jednoliatych dielov. Všetky predstavené vylepšenia by mali byť aplikované do praxe do troch rokov. Elon Musk však potvrdil, že tieto novinky sa minimálne čiastočne aplikujú na Tesla Model Y vyrábanej v Giga Berlin.

Neskôr aj Šanghaj a Fremont

Konkrétne je teda isté, že sa do Tesla Model Y dostanú nové štrukturálne batérie 4680. Predná a zadná časť karosérie bude navyše  pozostávať z jedného kusu: „Berlín bude používať štrukturálne batérie 4680 a jednoliate časti vpredu a vzadu. Taktiež tu bude nový systém nanášania farby,“ potvrdzuje Elon Musk na Twitteri. Zároveň ale dodáva, že takýto nový systém výroby so sebou nesie obrovské produkčné riziko.

Ak sa tieto technológie osvedčia v Giga Berlin a na Tesla Model Y, neskôr sa dostanú aj do výroby vo Fremonte a Šanghaji. Musk hovorí o transformácii trvajúcej asi dva roky. Keďže bude štrukturálna batéria vyrábaná do jedného celistvého kusu podvozku, sú na mieste obavy s možnou opravou, respektíve výmenou po nehodách. Podľa Muska bude možné odrezať časti určené pre absorpciu nárazu a nahradiť ich novými.

Model Y s dojazdom 660 kilometrov?

Nakoľko bolo potvrdené, že do Tesla Model Y sa dostanú nové batérie už budúci rok, je možné predpokladať, že sa dočkáme aj vyššieho dojazdu. Aktuálne má Model Y vo verzii Long Range dojazd podľa prísnej normy EPA 316 míľ. To je v prepočte do našich lokálnych čísiel asi 508 kilometrov. Web Insideevs s odkazom na video YouTubera Bearded Tesla Guy upozorňuje, že by mohlo prísť až 30 % zvýšenie dojazdu.

Počas Battery Day Elon Musk prezradil, že len nové batérie 4680 v kombinácii so štrukturálnym dizajnom dokážu priniesť vyšší dojazd na úrovni 30 %. Ak by sa tieto hodnoty aplikovali na pripravované vylepšenia pre Model Y, znamenalo by to navýšenie dojazdu na takmer 660 kilometrov. To už je skutočne zaujímavé číslo, ktoré by mohlo spraviť z berlínskeho Model Y veľmi žiadaný kus.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

12. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+