MojElektromobil

V apríli 2022 predstavil Lexus svoj prvý celosvetovo dostupný model elektrického SUV. Podľa dostupných informácií je Lexus RZ 450e teraz k dispozícii pre americký trh na predobjednávku. Prekonajú jeho technológie, jedinečný dizajn a zážitok z jazdy cenovku, ktorá je ďaleko vyššia v porovnaní s konkurenčnými elektromobilmi?

Toyota nedávno oznámila, že najbližších 7 rokov plánuje na trh uviesť celkovo 30 modelov batériových elektromobilov. Dcérska spoločnosť Lexus však doteraz výrazne zaostávala s plne elektrickými luxusnými vozidlami. V súčasnosti je cieľ jasný. Zamerať sa na novodobé technológie a luxusná značka by tak mala do roku 2030 ponúkať výlučne iba plne elektrické vozidlá s nulovými emisiami.

Lexus RZ 450e: 400 km dojazd a výkon 230 kW

Lexus v roku 2021 odhalil mnoho konceptov v počiatočnej návrhovej fáze. Nakoniec však predstavil svoj prvý sériový model založený na Toyote BZ4x. RZ 450e jazdí na platforme e-TNGA s batériou s kapacitou 71,4 kWh. Tá ponúka dojazd až 400 km a celkový výkon 230 kW. Disponuje tiež pohonom všetkých kolies DIRECT 4 a nové ovládanie riadenia navyše umožňuje zaujímavý a hlavne dynamický zážitok z jazdy.

Na rozdiel od BZ4x bude elektrický Lexus ponúkať svojim používateľom luxusnú atmosféru, ktorú doplní inteligentný 14″ dotykový displej a zvukový systém s 13 reproduktormi. Z ďalšej jeho výbavy spomenieme vyhrievané a ventilované predné sedadlá či panoramatická strecha s možnosťou stmievania a špeciálnou vrstvou obmedzujúcou vyžarovanie tepla a systém sálavého vyhrievania kabíny.

Luxusné prvky výbavy

Lexus RZ 450e obsahuje aj ďalšie pridané bezpečnostné prvky, 10″ Head-Up displej, akustické predné a zadné bočné sklo a ambientné osvetlenie. Pri výbave RZ Premium majú záujemcovia možnosť výberu medzi 18″ a 20″ zliatinovými diskami. Pokiaľ ide o exteriér, elektrické SUV sa vyznačuje typickými prvkami značky, ktoré sú doplnené aerodynamickými prvkami nevyhnutnými pre elektromobil.

Lexus RZ 450e
Lexus RZ 450e | Foto: Lexus

Luxusné SUV je k dispozícii v dvoch verziách – Premium alebo Luxury. Podľa webovej stránky ceny za výbavu Premium začínajú na 59 650 dolárov, výbava Luxury vyjde záujemcov od 65 150 dolárov.

Nekompromisná konkurencia

Lexus RZ 450e tak bude bojovať so silnou konkurenciou. Najmä čo sa týka ostrieľaného hráča na trhu, ktorý svoj Model Y s vyšším dojazdom a vybudovanou rozsiahlou sieťou nabíjacích staníc ponúka za počiatočnú cenu 54 990 dolárov.

Elektrické SUV Volvo, C40 a XC40 Recharge začínajú na cenách 55 300 a 53 000 dolárov. Majú vyšší dojazd a zaujímavé bezpečnostné a technické prvky. Okrem toho Volvo by mal v lete uviezť na trh svoj najmenší a najlacnejší elektromobil EX30.

Karty tiež môže zamiešať aj malé elektrické SUV Q4 e-tron od Audi, ktoré má dojazd až 430 km a jeho cena začína na 49 800 dolárov.

Konkurenčný boj na trhu s elektromobilmi už neraz spôsobil, že cenová politika Tesly vplývala aj na iné automobilky, ktoré pre zachovanie konkurencieschopnosti museli znížiť ceny svojich elektromobilov. Uvidíme preto, či si značka Lexus udrží cenu na svojej plánovanej hranici.

Náš tip
Výstavba druhej nabíjacej lokality IONITY na Slovensku začala. Vieme kde
8. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+