MojElektromobil

Opäť je to tu. Boj o to, ktorá automobilka vyrobí lacný a naozaj schopný elektromobil, ktorý by zaujal masy. Kúpna cena elektromobilov je v porovnaní so spaľovákmi stále vyššia a zatiaľ nepomáha ani to, že prevádzkové náklady sú podstatne nižšie. Ľudia jednoducho hľadajú dobrý a lacný elektromobil. Portál Reuters informoval o tom, že u susedov v Poľsku sa začnú vyrábať čínske vozidlá značky Leapmotor, ktoré patria práve do segmentu cenovo dostupných.

Leapmotor T03 sa bude vyrábať v meste Tychy

Samotná výroba bude prebiehať v partnerskej továrni Stellantisu v meste Tychy, ktoré sa nachádza neďaleko českých a slovenských hraníc. Konkrétne sa tu bude vyrábať malý elektromobil Leapmotor T03, pričom stať by sa tak malo už v júni tohto roka. Pôjde taktiež o jednu z prvých tovární v Európe, ktorá bude vyrábať čínsku značku elektromobilu.

Leapmotor T03
Leapmotor T03 | Zdroj: Leapmotor

Keďže cieľom je predávať cenovo dostupné vozidlo, prispôsobuje sa tomu aj samotná výroba, nielen parametre, ktoré budú samozrejme slabšie, no nie úplne zlé. Pracuje sa na tom, aby bola výroba elektromobilu rýchla, efektívna a lacná.

Nemali by ste prehliadnuť:

Konkrétne informácie o cene vozidla vyrobeného v tejto fabrike zatiaľ nemáme, rovnako ani nepoznáme trhy, na ktoré sa v Európe dostane. Teraz sa na niektoré európske trhy dováža z Číny, cena je približne 20-tisíc eur.

Mestský elektromobil s 36,5 kWh batériou

Leapmotor T03 je kompaktný mestský elektromobil so zaujímavým dizajnom a nabíjacím portom vpredu. Je už od začiatku postavený na elektrickej platforme, takže nejde o žiadnu prerábku spaľovacieho vozidla. Ponúka elektromotor s výkonom 70 kW a elektrický dojazd 280 kilometrov. O ten sa stará akumulátor s kapacitou 36,5 kWh.

Leapmotor T03
Leapmotor T03 | Zdroj: Leapmotor

Stellantis už minulý rok uviedol, že kupuje 21-percentný podiel v značke Leapmotor, čo spoločnosť vyšlo na 1,6 miliardy dolárov. Súčasťou dohody má byť aj nová spoločnosť, ktorá Stellantisu poskytne exkluzívne práva na výrobu, export a predaj produktov Leapmotor mimo Čínu. V tejto firme má Stellantis 51 % podiel a už prešla schválením u čínskeho regulátora.

Leapmotor T03
Leapmotor T03 | Zdroj: Leapmotor

Mesto Tychy,  kde sa má vyrábať spomínaný lacný elektromobil, nie je v automobilovom svete žiadnym nováčikom. Nachádza sa tu historická továreň značky Fiat, kde Stellantis vyrába niekoľko vozidiel. Napríklad Fiat 500, Fiat 600, Jeep Avenger či novu Alfu Romeo Milano.

Čína vs Európska únia

Čínski výrobcovia sa v poslednom čase čoraz viac presadzujú na európskom trhu a v porovnaní so zavedenými značkami ponúkajú výhodu v podobe nižšej ceny. Európska únia obvinila čínsku vládu z nespravodlivého dotovania výroby a vývozu elektromobilov a už pripravuje opatrenia. V pláne je uplatniť nové poplatky na elektromobily dovážané z Číny, a to aj na tie existujúce. Viac informácií nájdete v článku EÚ zvažuje zaviesť nové poplatky na dovezené elektromobily z Číny.

Viacerí čínski výrobcovia už plánujú vybudovať továrne priamo v Európe. Napríklad BYD postaví fabriku v Maďarsku. Viac informácií o tejto téme nájdete v článku BYD bude vyrábať elektromobily v Európe. U našich susedov.

Náš tip
Elektromobil za cenu spaľováku, zľavy až do výšky 30 %
30. marca 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+