MojElektromobil

Je všeobecne známe, že čínske elektromobily sú nielen kvalitné a doslova preplnené najnovšími technológiami, ale v porovnaní s konvenčnými automobilkami často lákajú na atraktívnejšie ceny. A to nielen na domácom čínskom trhu. Niektoré automobilky sa pomaly dostávajú aj na európske trhy a svoje elektromobily predávajú aj u nás.

Čínska vláda údajne dotuje svoje elektromobily

Európska únia obvinila čínsku vládu z nespravodlivého dotovania výroby a vývozu elektromobilov a už pripravuje opatrenia. V pláne je uplatniť nové poplatky na elektromobily dovážané z Číny, a to aj na tie existujúce. Správu priniesol portál Drive.com. EÚ v súvislosti s týmto začala v októbri minulého roka vyšetrovania a údajne boli nájdené dôkazy, že čínska vláda dovážané elektromobily naozaj dotuje.

MG4 XPower
Nový elektrický MG4 XPower | Zdroj: MG

Dotácie sa údajne používajú na udržanie nízkych maloobchodných cien čínskych elektromobilov v Európe, čo je problémom. Ak by boli použité na všeobecnú dotáciu na podporu výroby automobilov všetkých typov predávaných v ktorejkoľvek krajine, s tým by pravdepodobne taký problém nebol.

Od začiatku vyšetrovania (za 4 mesiace) sa dovoz elektormobilov z Číny zvýšil o 10 percent, pričom až tretina všetkých vyvážaných modelov smeruje do Európy.

Nové poplatky už čoskoro?

EÚ už podniká prvé kroky smerom k clu na elektromobily vyrobené v číne a už nariadila colným orgánom, aby zaregistrovali dovoz vozidiel do regiónu z Číny. Zdroj ako príklad uvádza napríklad nemeckú cenu čínskeho MG4, ktoré je o 5 000 eur lacnejšie ako najdosupnejší Volkswagen ID.3, ktorý je jeho priamym konkurentom.

Mohlo by vás zaujímať:

Konkrétne detaily ohľadom tejto témy zatiaľ nie sú známe. To znamená, že nepoznáme dátum oficiálneho spustenia nových poplatokv pri dovoze a ani to, o koľko by sa kvôli nim zvýšili ceny elektromobilov dovezených z Číny.

Proti čínskym elektromobilom už bojuje aj USA

Čina má so svojimi elektromobilmi smelé plány. Momentálne si razí cestu v Európe, no dôležitý bude aj americký trh. USA sa však bránia príchodu väčšieho počtu elektromobilov z Číny, hlavným dôvodom majú byť obavy o bezpečnosť. Problémom má údajne byť to, že elektromobily brázdiace americké cesty budú pripojené k internetu a je tu možnosť toho, že budú odosielať údaje smerom k čínskej vláde.

DongFeng Seres 3

USA preto zvažujú zvýšenie cla za dovoz modelov z Číny. Predchádzajúci americký prezident, Donald Trump, zaviedol na tieto vozidlá clo vo výške 25 percent, ktoré je stále v platnosti. Viac informácií o tejto téme nájdete v článku Čínske elektromobily predstavujú bezpečnostnú hrozbu, tvrdí USA.

Náš tip
Elektromobil Roka 2024 powered by ČSOB Leasing: Vyberte najlepšie elektromobily a plug-in hybridy!
9. marca 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+