MojElektromobil

Lacný čínsky elektromobil Hong Guang MINI EV ďalej láme rekordy v predajoch a konkurenciu odsúva na druhé priečky. Už dáta z februára tohto roka potvrdzovali veľký záujem o malý a najmä lacný elektromobil v domácej krajine. Nové štatistiky, ktoré už prinášajú údaje o predajoch do konca mája, ukazujú stále podobný trend.

Nové štatistiky, stále veľký záujem

Len v máji sa predalo takmer 30 tisíc kusov tohto malého elektromobilu. Presnejšie ide o 29 706 kusov, čo odsunulo elektrický crossover, Tesla Model Y, na druhú priečku s počtom 12 728. Na treťom mieste skončila Tesla Model 3, ktorá sa môže pochváliť číslom 9 208 kusov. Všetky údaje síce nehovoria o konkrétnych predajoch zákazníkom, ale o počte dovezených, respektíve dodaných kusoch, no aj napriek tomu ide o pozoruhodné čísla. Elektromobil Hong Guang MINI EV je v predaji už takmer rok a za toto obdobie robí radosť viac ako 260 tisíc zákazníkom.

Navyše, tento rok bol pre automobilku ešte silnejší, nakoľko za prvých päť mesiacov predali presne 128 796 kusov týchto áut. Pre porovnanie, počet predajov Model 3 za rovnaké obdobie je 68 330 kusov a Model Y presne 34 557. Nutné povedať, že Model Y je v Číne novinka, takže čísla predajov ešte len budú rásť, no aj napriek tomu sú čísla predajov čínskeho elektromobilu Hong Guang MINI EV pozoruhodné.

Aktualizované 14. júna 2021


Pôvodný článok z 26. februára 2021:

Lacné elektromobily z Číny môžu byť hrozbou pre ostatných veľkých výrobcov. Pravidelne sa k nám dostávajú informácie o nových modeloch, z ktorých ale väčšina stále zostáva mimo Európy. Príkladom je aj malý čínsky elektromobil Hong Guang MINI EV, ktorý sa stal v domácej krajine veľkým hitom. V predajoch s prehľadom prekonal Teslu.

Čínske elektromobily v Európe

Na európsky, ale aj slovenský trh sa postupne dostávajú aj elektromobily z Číny. Príkladom je automobilka Xpeng, ktorá prichádza so svojimi elektromobilmi do niektorých európskych krajín. Príklad zo Slovenska nemusíme hľadať dlho, nakoľko posledné týždne sa tu udomácňuje DongFeng s elektromobil Seres E3. V Číne je ponuka výrazne väčšia, a to vrátane segmentu malých lacných elektromobilov. Najnovšie na seba upozornil elektromobil Hong Guang MINI EV od automobilky Wuling Motors.

Mimoriadne obľúbený

Očakávania všetkých výrazne prekonal a pozornosť získava právom. Hong Guang MINI EV je totiž aktuálne najpredávanejší elektromobil v Číne. Len za január predali presne 25 778 kusov, čo je takmer dvakrát viac ako sú čísla dodávok elektromobilu Tesla Model 3. Čísla priamo od automobilky sú však ešte vyššie, nakoľko ich údaje hovoria o 36 762 kusoch. Tak či tak ale ide o veľký úspech a keď sa pozrieme na cenu tohto vozidla, výsledok možno až tak neprekvapí.

Cena elektromobily v závislosti od výbavy a dojazdu sa pohybuje v prepočte od 3450 € do 4630 €. Elektromobil je k dispozícii s dvomi veľkosťami batérie. Základná s kapacitou 9,3 kWh ponúka dojazd 120 kilometrov, zatiaľ čo druhá 13,9 kWh už má zabezpečiť dojazd 170 kilometrov.

Maximálna rýchlosť je 100 km/h, na ktorú ju dokáže vytlačiť motor s výkonom 20 kW a krútiacim momentom 85 Nm. Vo vnútri si nájdu miesto na sedenie štyria pasažieri. So sklopenými zadnými sedadlami sa batožinový priestor rozšíri na 741 litrov. Rozmery tohto dvojdverového drobca sú 2917 milimetrov na dĺžku, 1493 milimetrov na šírku a 1621 milimetrov na výšku. Rázvor kolies je 1940 milimetrov.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

14. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+