MojElektromobil

Príchod čínskych automobiliek do Európy by mohol výrazným spôsobom zmeniť trh s elektromobilmi. Aspoň o tom sa hovorí, nakoľko ich ceny by mali byť ďaleko dostupnejšie ako ceny bežných, tu známych automobiliek. Jedna z nich je určite aj Xpeng, ktorá pomaly prichádza na európsky trh s modelom G3, aká je ale jeho cena?

Xpeng G3 v Číne

V Číne sa elektromobil Xpeng G3 predáva v prepočte za 17 až 23 tisíc eur po započítaní rôznych úľav. Nejde pritom o žiadny jednoduchý elektromobil s minimálnym množstvom funkcií či nízkym dojazdom. Do predaja ide s dvomi batériami, a to 66,5 kWh a 50,5 kWh kapacitou, ktoré majú zabezpečiť dojazd 401 až 520 kilometrov podľa menej prísnej metodiky NEDC. Výrobca sa netají tým, že v mnohých ohľadoch čerpali inšpiráciu, ale aj reálne dáta, od Tesly.

Z pohľadu technológií auto využíva systém Xmart OS, ktorý automobilka vyvinula od základov. Na poriadne testy tohto elektromobilu poriadne čakáme. Kompletný test už má pripravený aj Bjorn Nyland, avšak stále je pod embargom. Chýbať by tu nemala ani funkcia autonómneho riadenia, ktorú zabezpečí až 20 ultrasonických radarov a ďalších senzorov, vrátane kamier. Systém adaptívneho tempomatu má mať za sebou viac ako 25 miliónov kilometrov a systém udržiavania v pruhu 11 miliónov kilometrov. Samozrejmosťou sú tiež rôzne smart funkcie, vrátane možnosti vzdialeného prístupu cez mobilnú aplikáciu.

Cena v Nórsku

Z Európskych trhov sa k nám dostala zatiaľ iba cena v Nórsku, ktorá napokon nie je až taká nízka ako v Číne. Cena Xpeng G3 v Nórsku začína na sume 358,000 NOK, čo je v prepočte 33 307 €. Treba však brať do úvahy, že ide o základnú verziu s 50,5 kWh batériou a dojazdom 401 kilometrov podľa metodiky NEDC. Zároveň, v Nórsku majú elektromobily odpustené DPH. Na druhú stranu, základná Tesla Model 3 Standard Range Plus je v Nórsku možné kúpiť za 399,900 NOK, čo je 37 174 €.

Nejde o veľký rozdiel, pričom Tesla má momentálne lepšie meno ako menej známe čínske automobilky. Avšak, ak Xpeng dokáže ponúknuť všetko podstatné a v dostatočnej kvalite, aj rozdiel na úrovni 4 tisíc eur môže byť pre niektorých zákazníkov nakoniec rozhodujúci. Prvá várka elektromobilov Xpeng už dorazila do Nórska, a tak je to iba otázka dní, kedy sa dostane k prvým zákazníkom.

 

7. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+