MojElektromobil

Na Slovensko sa dostáva čínska automobilka DongFeng so svojim elektromobilom Seres E3. Ide o elektrické SUV určené najmä do mestských podmienok, avšak aj napriek tomu ponúkne celkom solídny dojazd. Prekvapiť však môže cenou.

Čínsky elektromobil na Slovensku

DongFeng Seres E3 je prvý elektromobil čínskeho výrobcu, ktorý sa dostáva na náš trh. Aktuálne sa tu postupne usádzajú a pokračujú s hľadaním ďalších potenciálnych showroomov. Prvé vozidlá už dorazili na Slovensko a importér ich postupne testuje pred spustením oficiálneho predaja. DongFeng Seres E3 je teda elektromobil kategórie SUV, ktorý však rozmermi patrí skôr do kategórie mestských crossoverov.

Importér na oficiálnej slovenskej stránke sľubuje priestranný interiér pre päť osôb. Upozorňuje na robustný a športový dizajn či vysokú bezpečnosť: “O vašu bezpečnosť na cestách sa stará najmodernejší skelet karosérie s vysoko pevnostnej ocele. Elektromobil je štandardne vybavený 6 air-bagmi. Elektromobil Vám ponúka pomoc od asistentov ako je rozjazd do kopca, pomoc pri zjazde z kopca, HSA, DHA, PEPS, TPMS, tempomat a mnoho ďalších.” Čo možno fanúšikov dizajnu nepoteší sú iba menšie 17 palcové disky kolies, ktoré ale zároveň môžu znamenať nízku spotrebu.

Dojazd, cena, nabíjanie

Vozidlo je totiž osadené batériou s kapacitou 53,61 kWh, čo nie je veľa, ale v špecifikáciách sa uvádza dojazd 405 kilometrov podľa staršej normy NEDC. V reálnych podmienkach by sme však očakávali dojazd od 250 do 300 kilometrov, v závislosti od štýlu jazdy. Samozrejme, pri diaľničnej rýchlosti je možné predpokladať ešte nižšie hodnoty. Palubná nabíjačka má výkon 6,6 kW a pri nabíjaní cez CCS treba počítať s nabíjacím časom 30 minút. Samozrejme ide o rozpätie z 20 na 80 %, teda maximálny výkon by teoreticky mohol byť 50 kW.

Cena modelu DongFeng Seres E3 sa bude v závislosti od výbavy pohybovať okolo sumy 33 tisíc eur. Importér avizuje, že k dispozícii budú aj ďalšie elektromobily na slovenskom trhu. Konkrétne by malo ísť o model DongFeng Seres SF5, ktorý bude vybavený až 90 kWh batériou. Ponúknuť by mal dojazd 500 kilometrov podľa NEDC, finálne údaje však budú jasné až po európskej homologizácii. Cena DongFeng Seres SF5 sa má pohybovať v rozpätí od 48 do 63 tisíc eur s DPH.

Na Slovensku sú čínske elektromobily stále výnimočné. V tejto kategórii má ale bohatú konkurenciu, a to napríklad Peugeot e-2008 alebo DS 3 E-Tense.

8. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+