MojElektromobil

KIA na Slovensku spustí výrobu dvoch elektromobilov. Informácia pochádza z návrhu na poskytnutie investičnej pomoci na podporu realizácie investičného zámeru v Tepličke nad Váhom. Ten bol podaný na Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky ešte 5. júna 2023, no do pozornosti sa dostal až v ostatných dňoch vďaka portálu Denník N

Kia Slovakia štát požiadala o poskytnutie finančnej pomoci v celkovej nominálnej hodnote 29,95 milióna € vo forme úľavy na dani z príjmov. Realizovať chce rozšírenie prevádzky na výrobu automobilov a predpokladá, že na tento účel  počas rokov 2024 až 2028 vynaloží investičné náklady vo výške takmer 108 miliónov €.

Kľúčovú informáciu prezrádzajú sprievodné dokumenty, kde je uvedené, že rozšírenie výrobnej kapacity súvisí aj so spustením výroby dvoch nových, plne elektrických modelov vozidiel, jedného v nižšej strednej triede a jedného v triede SUV. Začatie výroby KIA plánuje v júni 2025 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity v decembri 2028. Podľa dokumentu chce na jednej výrobnej linke súbežne vyrábať elektromobily aj modely so spaľovacími motormi.

Doterajšia výroba teda bude zachovaná a rozšírená o dvojicu elektromobilov. Z výrobnej linky budú aj naďalej schádzať súčasné modely vozidiel Ceed a jeho karosárske verzie (Ceed, XCeed, ProCeed a Ceed Sportswagon), Sportage a jeho elektrifikované verzie. Rozšírenie výroby o elektromobily nebude sprevádzať vytvorenie nových pracovných miest. V priamej súvislosti s investičným zámerom má KIA akurát povinnosť zachovať 3 510 existujúcich pracovných miest.

Modifikácia výrobnej linky, t. j. prevádzky lisovňa, zvarovňa, lakovňa a montáž, je nutná pre umožnenie súbežnej výroby automobilov so spaľovacími motormi a automobilov s plne elektrickým pohonom na jednej výrobnej linke, a to z dôvodu, že elektromobily budú vyžadovať materiálne vstupy s nižšou hmotnosťou vzhľadom na vysokú hmotnosť batérie do plne elektrických vozidiel.

Momentálne nie je známe, ktoré elektrické modely bude KIA na Slovensku vyrábať. Pripomeňme si, že koncern Volkswagen v Bratislave len pred pár dňami oficiálne spustil výrobu 4. generácie modelu ŠKODA Superb, ktorý bude dostupný aj ako plug-in hybrid. Veľké očakávania sú vkladané aj do závodu Volvo pri Košiciach. Ten má byť zameraný čisto na produkciu elektrických modelov. Zámer vyrábať elektromobily prednedávnom oznámil aj nitriansky Jaguar Land Rover.

Náš tip
Škoda zahájila výrobu 4. generácie modelu Superb v Bratislave
5. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+