MojElektromobil

Kia plánuje zaviesť v Európe technológiu plynulého a bezpečného nabíjania Plug&Charge pre svoje elektrické vozidlá. V čerstvej tlačovej správe uvádza, že technológia bude uvedená na trh s modelom Kia EV9 a následne má byť zavedená aj do zvyšných vozidiel elektrifikovaného vozidlového parku značky Kia. Ktorých ďalších modelov sa to týka však nijakým spôsobom neupresňuje.

Plug&Charge umožňuje pripojiť elektrické vozidlo ku ktorejkoľvek verejnej nabíjacej stanici s podporou technológie a bez ďalšieho zásahu spustiť nabíjanie, čo je veľmi pohodlné.

Na spustenie procesu nabíjania totiž nie je potrebná žiadna dodatočná identifikácia ani žiadny medzikrok, pretože autentifikácia je plne automatizovaná. Plug&Charge je v podstate identifikačná metóda zabudovaná priamo vo vozidle, ktorá umožňuje komunikáciu vozidla s nabíjacími stanicami s podporou technológie Plug&Charge.

Zákazník jednoducho pripojí svoje vozidlo k nabíjacej stanici a proces nabíjania sa spustí automaticky. Služba má z hľadiska bezpečnosti pokryté všetky základy, pretože nie sú potrebné žiadne ďalšie kroky.

Zdroj: KIA

Doteraz musel zákazník pred spustením nabíjania najprv overiť svoj účet na nabíjacom mieste, čo zvyčajne prebiehalo buď pomocou karty RFID, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Plug&Charge sa stará o automatizovanú výmenu digitálnych certifikátov medzi vozidlom a nabíjačkou, ktorá identifikuje účet zákazníka a súvisiacu zmluvu o nabíjaní s vodičovým účtom.

Technológiu zatiaľ podporuje len hŕstka elektromobilov a prevádzkovateľov nabíjacích staníc. V Európe ju podporuje napríklad známa sieť IONITY a prevádzkovateľ Aral pulse.

Hyundai ešte v apríli 2023 oznámil, že počas roka plánuje elektromobilom IONIQ 6 zaviesť podporu pre funkciu Plug & Charge. V októbri 2022 to bol zase Mercedes, ktorý oznámil, že po elektromobiloch EQS a EQE funkcia Plug & Charge prichádza aj na najnovšiu generáciu vozidiel Mercedes-Benz s hybridným pohonom dobíjateľným zo siete Triedy C alebo Triedy S, ktorá je vybavená službou Mercedes me Charge ako súčasťou balíka Mercedes me connect.

V rámci modernizácie sa podpory pre Plug & Charge v roku 2023 dočkala aj dvojica elektromobilov EQA a EQB. Pochváliť sa ňou môžu aj plne elektrické modely Porsche Taycan. Podpore sa teší napríklad aj nový Volkswagen ID.3.

Náš tip
ZSE Drive vám vymení energiu z fotovoltiky za verejné nabíjanie zadarmo. A to jedna k jednej
29. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+