MojElektromobil

HYVIA vznikol ako spoločný projekt automobilovej skupiny Renault a spoločnosti Plug Power, ktorá je poskytovateľom komplexných riešení na vodíkové palivové články. Projekt HYVIA je zameraný na využitie vodíkovej technológie v doprave s cieľom vybudovať celý ekosystém, ktorý zahŕňa ľahké úžitkové vozidlá s palivovými článkami, vodíkové čerpacie stanice, dodávky bezuhlíkového vodíka, služby financovania a údržby vozových parkov.

Spoločný podnik bol založený v júni 2021, už niekoľko mesiacov na to prezentoval svoje prvotné plány, v rámci ktorých bola spomínaná aj trojica vodíkových vozidiel pre rok 2022:

  • Master Van H2-TECH: veľká dodávka na prepravu tovaru a balíkov s objemom nákladu 12 m3 a dojazdom až 500 km
  • Master Chassis-Cab H2-TECH: pre rôzne prestavby, vrátane skriňovej dodávky s objemom 19 m3 a dojazdom 250 km
  • Master City Bus H2-TECH: mestský mikrobus, ktorý môže prepraviť až 15 cestujúcich s dojazdom približne 300 km

Práve túto trojicu teraz bude HYVIA prezentovať verejnosti na Medzinárodnom autosalóne IAA v nemeckom Hannoveri, hneď vedľa stánku Renault. Pripojí sa k tomu aj vodíková čerpacia stanica a prototypy palivových článkov. V princípe ide o klasickú výstavu produktov, akých sa automobilky pravidelne zúčastňujú.

Testovanie s partnermi, budovanie ekosystému

Zaujímavejšia preto môže byť informácia, že HYVIA hlási významný posun. Začína s testovaním svojich vodíkových vozidiel v spolupráci so spoločnosťami zvučných mien.

Dodávku Master Van H2-TECH vo Francúzsku skúša doručovateľská firma CHRONOPOST,  energetická spoločnosť ENGIE, telekomunikačný gigant ORANGE a  EQUANS, svetový líder v multitechnických službách. V Nemecku sa spomínajú mená ako HAMBURGER HAFEN UND LOGISTIK AG, známa PACKETA či MAXIMATOR HYDROGEN GmbH.

Vodíkový autobus Master City Bus H2-TECH ako prví pilotní zákazníci využívajú spoločnosti zameraná na prepravu a prenájom RATP Dev, B.E. GREEN (Francúzsko), MILLA (Francúzsko) a STROOMLIJN (Holandsko).

Projekty prestavby na kabíne Master Chassis Cab H2-TECH pokračujú najmä pri chladiarenských verziách, verziách sklápačov alebo veľkoobjemových verzií. HYVIA avizuje aj postupné budovanie európskeho ekosystému – organizáciu pilotných predajov a budovanie popredajného servisu.

Náš tip
Vodíkové autobusy v Bratislave: Štyri kusy začnú jazdiť už v jeseni 2023
20. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+