MojElektromobil

Projekt HYVIA, ktorý vznikol vďaka strategickému partnerstvu medzi skupinou Renault a spoločnosťou Plug Power Inc., hlási už prvé výsledky. Po menej ako šiestich mesiacoch existencie pripravil už tri ľahké úžitkové vozidlá na vodík: dodávku, kabínu s podvozkom a mestský autobus.

Po odhalení Renault Master Van H2-TECH minulý mesiac, HYVIA odkrýva dva ďalšie nové vodíkové LCV prototypy s nulovými emisiami CO2, so zvýšeným dojazdom a 5 minútovým tankovaním. Konkrétne ide o modely Renault Master Chassis Cab H2-TECH a Renault Master City Bus H2-TECH.

Dvojica noviniek

Renault Master Chassis Cab H2-TECH sa predstaví na výstave Solutrans od dnes 16. do 20. novembra:

 • S dojazdom približne 250 km umožňuje profesionálom viac využitia pre vysoké zaťaženie a intenzívne používanie.
 • Prispôsobená pre konverzie. Skriňová dodávka s objemom 19 m3 je prvou verziou vhodnou pre veľkú prepravu tovaru a balíkov do 1 000 kg užitočného zaťaženia.
 • Vozidlo má 30 kW palivový článok, 33 kWh batériu a nádrže s obsahom 3 kg vodíka (2 nádrže po 1,5 kg).
 • Vozidlo predvádza palubnú vodíkovú technológiu, ktorá zlepšuje fungovanie palivového článku a prietoky vodíka.

Renault Master City Bus H2-TECH sa prvýkrát predstaví tiež na výstave, tentokrát na Salon des Maires od 16. do 18. novembra. Ide o mestský mikrobus s vodíkovým pohonom:

 • Mikrobus ponúka dojazd cca 300 km, odvezie až 15 pasažierov (9 sediacich, 6 stojacich) vrátane prepravy s bezbariérovým prístupom.
 • Spĺňa potreby podnikov, samospráv a miestnych verejných služieb.
 • Vozidlo má 30kW palivový článok, 33kWh batériu a nádrž obsahujúcu 4,5 kg vodíka.

Obe vozidlá budú dostupné v roku 2022 s ekologickými riešeniami výroby a distribúcie vodíka.

Ekosystém HYVIA pre rok 2022

HYVIA v krátkosti načrtla aj svoj plánovanú vodíkový ekosystém pre rok 2022. Pripravenú bude mať celkovo trojicu vozidiel, ale aj vlastnú vodíkovú čerpaciu stanicu.

 • Renault Master Van H2-TECH: veľká dodávka na prepravu tovaru a balíkov s objemom nákladu 12 m3 a dojazdom až 500 km.
 • Renault Master Chassis-Cab H2-TECH: pre rôzne prestavby, vrátane skriňovej dodávky s objemom 19 m3 a dojazdom 250 km.
 • Renault Master City Bus H2-TECH: mestský mikrobus, ktorý môže prepraviť až 15 cestujúcich s dojazdom približne 300 km.
 • Vodíková čerpacia stanica HYVIA: pre rýchle doplnenie paliva (5 minút), jednoduché ako termálne, pre maximalizáciu dostupnosti vozidla.
Náš tip
Šéf Volkswagenu: Vodík v doprave nie je cesta, verte vede!
17. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+