MojElektromobil

Renault Twizy je po 9 rokoch od predstavenia na Slovensku. Štýlový mestský elektromobil má mať dojazd do 100 km, no cenovkou slovenekého zákazníka zrejme nepoteší.

Renault Twizy konečne na Slovensku

Na Slovensko prichádza Renault Twizy približne 9 rokov po globálnej premiére (2012). Začneme veľkosťou. Kategoricky sa Renault Twizy radí medzi ťažké štvorkolky (L7e), pričom má prevádzkovú hmotnosť len 473 kg. Jeho rozmery  sú 2 338 x 1 234 x 1 454 x 1 686 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor).

Má dve miesta na sedenie a neuložíte doň žiaden kufor ani vačší nákup. Batožinový priestor bude postačovať maximálne na vačšiu kabelku alebo ruksak – 31 litrov. Pripomína skôr golfové vozítko ako osobný automobil. V minulosti sa preslávil napríklad šialeným šprintom na trati, kde sa ho v spiatočke pokúšal poraziť Mercedes-Benz AMG GT-R.

Technické parametre

Technické parametre sú postačujúce na krátke jazdy po meste. Elektromotor je namontovaný na zadnej náprave a má výkon 13 kW, krútiaci moment činí 57 Nm. S Twizym si zajazdíte maximálnou rýchlosťou 85 km/h.

Podľa slovenského webu Renault má vozidlo dojazd do 100 km, avšak podľa zastaralého a veľmi optimistického cyklu NEDC. Baterka má kapacitu 6,1 kWh a nabije sa na domácej sieti za 3,5 hodiny. Vozidlo má aj systém rekuperácie.

Ceny a výbava Renault Twizy

Nie je jasné, prečo si to Twizy nasmerovalo na náš trh takto neskoro. Zaujímavá je aj cenovka, ktorá začína na 12 800€, bez možnosti drahších konfigurácií. Táto suma zahŕňa 13-palcové oceľové disky kolies, funkciu odhmlievania čelného skla a nabíjací kábel.

Zákazník musí rátať s tým, že bezpečnosť nie je najsilnejšou zbraňou vozidla. V jeho príplatkovej výbave sú napríklad bočné dvere, ktoré stoja 320€. Áno, v základnej výbave dostanete Twizy bez dverí. Vozidlo je dostupné aj na lízing s mesačnou splátkou 194,10€.

Výhody Renault Twizy sú jasné. Zaparkuje všade, prederie sa cez akúkoľvek zápchu alebo v rade vozidiel čakajúcich na zelenú. Veľkou výhodou sú pravdepodobne aj nízke prevádzkové náklady a jednoduchý servis/údržba. Ide o veľmi netypické a štýlové vozidlo a práve to môže niektorých osloviť.

Vzhľadom na kúpnu silu slovenského trhu a mentalitu slovenských zákazníkov má toto vozidlo veľmi obmedzené možnosti rozšírenia. Nechajme sa však prekvapiť, ako model osloví Slovákov.

13. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+