MojElektromobil

Juhokórejské automobilky Hyundai a Kia patria medzi lídrov v elektromobilite. Dokázali už prejsť na 800 V architektúru a v ponuke majú zaujímavé modely rôznych kategórií. Nezameriavajú sa však len na elektromobily, ale všeobecne na dopravu, ktorá je zameraná na uhlíkovú neutralitu. Hyundai plánuje v roku 2026 predstaviť prvé vodíkové superauto na svete, informoval portál Electrive.

Postavený na koncepte N Vision 74

Auto by malo vychádzať z konceptu Hyundai N Vision 74, ktorý je už dobre známy a debutoval už v roku 2022. Superauto dostalo kódové označenie N74 a ponúknuť by malo výkon 570 kW (775 koní), ktorý bude poháňať zadné kolesá. Z nuly na stovku má zrýchliť len za 3 sekundy.

Hyundai N74
Zdroj: Hyundai

Čo sa týka maximálnej rýchlosti, tá sa zatiaľ nikde nespomína. S najväčšou pravdepodobnosťou by mala prekonať hranicu 250 km/h, no možno sa dostane aj cez 300 km/h. Dojazd by mohol byť niekde na úrovni 600 kilometrov, samozrejme pri normálnej jazde. Hyundai N74 bude s istotou navrhnutý tak, aby demonštroval schopnosti vodíkovej technológie a popularizoval vodíkové autá.

Najdrahší Hyundai v histórii?

Pravdou momentálne je, že vodíkové autá v roku 2024 nedávajú žiadny zmysel. Samotné plnenie je síce rýchlejšie ako nabíjanie elektromobilu, no tu všetky výhody končia. Plniacich staníc je žalostne málo a cena je extrémne vysoká. Automobilka tiež vyvíja novú generáciu modelu Nexo, ktorý je už bežne dostupný na trhu ako prvý vodíkový model značky. Predstavený by mal byť v roku 2025.

Nemali by ste prehliadnuť:

Vodíkový superšport bude tak trochu zberateľským kúskom. Hyundai s jeho predajom nemá veľké plány, a tak vyrobí len 100 kusov ročne, no vyrábať sa bude len dva roky. Cena vzhľadom na tento fakt a parametre určite nebude nízka, výroba by mala začať v júni 2026.

Očakáva sa, že cena presiahne hranicu 300 tisíc eur, čo je naozaj extrémne veľa. Išlo by tak o najdrahšie vozidlo, aké kedy automobilka vyrobila. Tým momentálne najdrahším je športový elektrický Hyundai IONIQ 5 N.

Náš tip
Volkswagen ID.7 získal historicky najlepšie hodnotenie v teste ADAC
24. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+