MojElektromobil

Značka Genesis na Slovensku nie je príliš známa, hoci pred pár rokmi bola zastúpená aj na slovenskom trhu prostredníctvom modelu Genesis G80. Práve ten stál na počiatku vzniku novej značky, pôvodná verzia tohto modelu sa totiž predávala ešte pod názvom Hyundai Genesis. Neskôr však pribudlo viacero modelov a aj čisto elektrický pohon, najnovšie sa očakáva príchod luxusného elektrického SUV Genesis GV90.

S vozidlom Genesis G80 sme sa na našom trhu rozlúčili s odchodom predchádzajúcej generácie. Tá skončila v produkcii v roku 2020, kedy bola nahradená novou generáciou Genesis G80, ktorú výrobca ponúka aj ako čistý elektromobil. Toto vozidlo však na Slovensko bohužiaľ zatiaľ nedorazilo, hoci ponúka solídne parametre ako napríklad nabíjací výkon až 350 kW.

Genesis Neolun 2024
Genesis Neolun | Zdroj: Hyundai

Kórejská značka z koncernu Hyundai sa zameriava skôr na severoamerický trh, a tomu je prispôsobená aj ponuka jej modelov. Najnovšie predstavila na autosalóne v New Yorku koncept luxusného elektrického SUV Genesis Neolun, ktoré môžeme v blízkej dobe očakávať na vrchole ponuky pod názvom Genesis GV90.

Netradičný názov konceptu

Podľa kreatívneho riaditeľa spoločnosti Genesis Luca Donckerwolkeho (v minulosti pôsobil aj ako dizajnér v Škoda Auto) “ide o stelesnenie nadčasového dizajnu a sofistikovaného remeselného spracovania.” Názov “Neolun” pochádza z gréckeho “neo”, teda nový, a latinského “luna”, čo znamená mesiac.

Genesis Neolun 2025
Genesis Neolun | Zdroj: Hyundai

Exteriér elektromobilu Genesis Neolun je založený na minimalistickom dizajne s čistými líniami a bez zbytočných detailov. O novinke informovala značka Genesis.

Interiér ako luxusný salónik

Bočné dvere sa otvárajú oproti sebe, čo umožnilo odstránenie B-stĺpikov a prepojenie línie strechy vozidla. Takýto koncept poskytuje aj priestranný interiér. Medzitým sa pri otvorení dverí automaticky vysunú elektrické bočné schodíky.

Interiér Genesis Neolun
Interiér Genesis Neolun | Zdroj: Hyundai

Luxus možno postrehnúť najviac v interiéri, starosvetsky prešívané kreslá kontrastujú s modernými “levitujúcimi” stredovými konzolami, či futuristickou palubnou doskou, ktorej dominuje obrovský centrálny displej infotainmentu. Volant pripomína viac kokpit lietadla, než to, čo stretávame bežne na cestách.

Mohlo by vás zaujímať:

Interiér Genesis Neolu
Interiér Genesis Neolun | Zdroj: Hyundai

Sériové vozidlo Genesis GV90 bude cieliť na zákazníkov prémiových veľkých SUV, medzi tie konvenčné možno zaradiť napríklad Mercedes-Benz GLS, či BMW X7. Spomedzi najbližších konkurentov tu nájdeme elektromobil Kia EV9 a čoskoro aj Volvo EX90, na vrchole elektrických SUV stojí na našom trhu Mercedes-Maybach EQS SUV.

Náš tip
Test Porsche Cayenne E-Hybrid: Tichý spoločník

20. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+