MojElektromobil
eAutoportal 13. septembra 2017

V našom ďalšom dieli seriálu „Rozhovory s automobilkami o elektromobilite“ sme tentokrát vyspovedali slovenského zástupcu automobilky Hyundai. Naše otázky boli logicky smerované na elektrifikované modely značky, ako aj plány spoločnosti v oblasti elektromobility.

Pred samotným rozhovorom si však v krátkosti zhrnieme informácie, ktoré spájajú automobilku Hyundai s elektromobilitou. Hyundai je prvou automobilkou, ktorá uviedla na trh model v troch elektrifikovaných verziách. Tým je Hyundai Ioniq, ktorý je dostupný ako hybrid, plug-in hybrid a čistý elektromobil. Elektrická verzia sa teší dokonca takej obľube, že musela automobilka pristúpiť k navýšeniu produkcie o 50 %.

Náš tip
TEST | Hyundai Ioniq Electric: Dobrá reklama pre elektromobilitu

hyundai ioniq electric produkcia

Hyundai pomerne nedávno oznámil novú stratégiu v oblasti elektromobility, v rámci ktorej má mať na trhu v roku 2020 osem elektrických a plug-in hybridných automobilov a dve vozidlá na vodíkový pohon. Z tohto dôvodu pracuje na novej špecializovanej platforme pre elektromobily, ktorá má výrazne zjednodušiť vývoj nových modelov a priniesť dojazd od 350 do 600 km.

Náš tip
Novinka! Zabezpečíme Vám skúšobnú jazdu na vybranom e-aute. Stačí vyplniť jednoduchý formulár

Budúci rok by sme sa mali dočkať čisto elektrickej verzie kompaktného SUV Hyundai Kona. Na ceste je aj nový vodíkový model, ktorého predprodukčnú verziu nám automobilka predstavila cca pred mesiacom. V roku 2021 príde na trh luxusný sedan s veľkým dojazdom, a to pod značkou Genesis, pod ktorou Hyundai vyrába prémiové vozidlá. Divízia Hyundai Motor Company predstavila elektrický autobus Hyundai Elec City, ktorý disponuje 256 kWh batériou a dojazdom 290 km.

Elektrifikované vozidlá Hyundai dostupné na slovenskom trhu

Rozhovor s automobilkou Hyundai o elektromobilite

Úvodom sa chceme veľmi pekne poďakovať Radke Blažekovej – marketingovej špecialistke spoločnosti Hyundai Motor Czech s.r.o., organizačná zložka Slovakia, za zodpovedanie našich otázok.

Aká je aktuálna dostupnosť modelu Ioniq Electric? Ako dlho sa naň čaká?
O vozidlo IONIQ Electric je enormný záujem a z tohto dôvodu je čakacia doba 6-8 mesiacov.

Kedy bude dostupný na slovenskom trhu model Ioniq Plug-In Hybrid a za akú cenu?
Prvé vozidlá už sú na showroomoch. Cena IONIQ Plug-in Hybrid je 31 990 EUR po uvádzacom bonuse od Hyundai. Navyše pri nákupe do konca roku 2017 je vozidlo dotované štátnym príspevkom v hodnote 3 000 EUR.

Môžete nám potvrdiť, že model Kona sa bude vyrábať aj v plne elektrickej verzii? Ak áno, kedy by mohol prísť na trh?
Áno, môžeme potvrdiť. Na slovenský trh očakávame príchod v druhej polovici roku 2018.

Aká je šanca, že sa na slovenskom trhu objaví pripravovaný model na vodíkový pohon?
Hyundai bol prvou značkou, ktorá uviedla na trh sériovo vyrábané vozidlá na vodíkový pohon, pričom už viac ako 300 vozidiel je v rukách svojich majiteľov. Nakoľko na Slovensku nie je vybudovaná infraštruktúra, tento model neplánujeme uviesť.

Čo zaujímavé najbližšie plánuje Vaša automobilka v oblasti elektromobility?
V tomto roku bola predstavená elektrická skladacia kolobežka, ktorá je súčasťou IONIQ projektu mobility. Keďže Hyundai nie je iba o autách ale je najmä o ľuďoch treba spomenúť exoskelet, v ktorom sa snúbil technologický pokrok a chuť Hyundai ukázať, že mobilita nie je iba o modelových radách.

Zaregistrovali ste po spustení štátnych dotácií na podporu elektromobility zvýšený záujem o elektrické či plug-in hybridné automobily?
Modelový rad IONIQ je unikátny tým, že ponúka 3 verzie vozidiel (Electric, Hybrid a Plug-in Hybrid) a o všetky evidujeme veľký záujem.

Koľko elektrifikovaných vozidiel vašej značky sa celkovo predalo na slovenskom trhu?
Čo nás veľmi teší napriek krátkej dobe predaja už viac ako 50 vozidiel je v rukách svojich majiteľov.

Chystáte v blízkej dobe nejaké špeciálne akčné ponuky v rámci svojich elektrifikovaných vozidiel?
Celý modelový rad IONIQ je v ponuke s akciovými bonusmi, Hybrid 1 500 EUR, Electric a Plug-in Hybrid 2 000 EUR.

Pripravujete nejaké zaujímavé podujatia, v rámci ktorých sa chystáte propagovať elektromobilitu či vaše konkrétne elektrifikované vozidlá?
Hyundai prezentuje elektromobilitu najmä prostredníctvom svojho modelového radu IONIQ na rôznych akciách pre odbornú aj laickú verejnosť. Napríklad v júni tohto roku sme sa zúčastnili dňa elektromobility Bratislava eMobil. Modely IONIQ prezentujeme aj na motoristických autosalónoch či v rámci iných podujatí, ktorých sme partnerom. Na príprave ďalších akcií, na ktorých sa ľudia môžu bližšie zoznámiť s IONIQ vozidlami, pracujeme.

Uvažujete o špeciálnom testovacom dni, v rámci ktorého by si mohla verejnosť vyskúšať vaše elektrifikované vozidlá?
Verejnosť si môže naše elektrifikované vozidlá vyskúšať kedykoľvek. Stačí si dohodnúť testovaciu jazdu priamo u našich autorizovaných predajcov alebo na www.hyundai.sk. Špeciálny testovací deň venovaný výlučne elektroautám značky Hyundai určite zvažujeme, keďže v roku 2018 pribudne do nášho portfólia aj očakávané SUV KONA s elektrickým pohonom.

Vybudovala vaša automobilka na Slovensku nejaké nabíjacie stanice? Je možné pri vašich showroomoch nabíjať automobily do zásuvky? 
Postupne sa pridávajú showroomy, ktoré si budujú nabíjačky na elektromobily. Zatiaľ však nie sú voľne dostupné.

13. septembra 2017
Fotománia

+