MojElektromobil

Jeden z najväčších poskytovateľov nabíjacích staníc na Slovensku Greenway začal aktívne využívať solárnu energiu. Na prístrešok nabíjacej stanice v Trenčíne nainštaloval fotovoltaiku, ktorá bude čiastočne dobíjať elektromobily.

Na tejto nabíjacej stanici sa nachádzajú dve rýchlonabíjačky a batériové úložisko pre vyrobenú solárnu energiu – systém GridBooster.

Na streche je nainštalovaných 14 panelov o výkone 280 Wp a výmere 22,8 m2. Panely dokážu vyrobiť 2 907 kWh energie za rok v miestnych geografických podmienkach.

Celý systém pozostáva z troch zdrojov energie – batéria, solárne panely a elektrická sieť – pričom primárne sa využívajú panely. Tie však do rýchlonabíjačiek nie sú schopné poskytnúť dostatočný výkon a pomáha im energia zo siete alebo batérie GridBooster.

Batéria GridBooster sa pomaly nabíja zo panelov, resp. podľa potreby aj zo siete. Je ideálna na využitie solárnej energie a minimalizuje potrebu veľkého sieťového pripojenia v špičke. Tento projekt spoločnosti Greenway je ideálnym príkladom, ako sa dá vyrábať a jazdiť na energiu s takmer nulovou emisnou stopou.

Podobný systém vyrába aj spoločnosť Tesla, ktorá pred dvomi rokmi predstavila celú solárnu strechu Tesla Solar Roof a batériové úložiská PowerWall a PowerPack.

 

16. júla 2019
Zdroj: Greenway

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+