MojElektromobil

Francúzsko sa chce do piatich rokov stať najväčších európskym výrobcom elektrických áut. Ročná produkcia by podľa ambicióznych plánov mala dosiahnuť milión elektromobilov. Pri prezentovaní záchranných plánov pre koronavírusom zdevastovaný automobilový priemysel to uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron. Téme sa venoval portál Electrive.

Francúzsko automobilovému priemyslu pomôže 8 miliardami eur

Macron automobilovému sektoru prisľúbil finančnú podporu v objeme presahujúcom 8 miliárd eur. Tá je však prakticky podmienená rapídnym presunom k produkcii ekologických áut. Okrem toho automobilky vyzval, aby svoju produkciu vrátili späť do Francúzska. Zatiaľ nie je celkom jasné, do akej miery sa táto výzva pretaví na realitu. Objavujú sa hlasné názory, že ide skôr o politické vyjadrenie, než skutočnú požiadavku.

V každom prípade, aktuálny pohľad je taký, že budúcnosťou sú ekologické vozidlá, preto je potrebné pretransformovať francúzsky automobilový priemysel a rapídne zvýšiť výrobu elektromobilov a hybridov.

Z celkovej avizovanej finančnej podpory má byť viac než polovica vyčlenená na priamu podporu francúzskeho koncertu Renault. Automobilka sa podľa dostupných informácií nachádza v existenčných problémoch a vládne úvery majú odvrátiť jej tragickú budúcnosť. Renault v dôsledku problémov, ktoré mu spôsobila koronakríza, pristupuje k výrazným organizačným zmenám. V ohrození má byť výroba niekoľkých etablovaných modelov.

Ako píše DennikN, PSA a Renault sa ako protihodnotu za poskytnutú finančnú pomoc zaviazali posilniť domácu produkciu ekologických áut. PSA na francúzskej pôde začne s ročnou produkciou v objeme 120 000 ekologických áut a Renault do roku 2022 popracuje na tom, aby ročnú produkciu zvýšil na 240 000 takýchto áut. Zoskupenie Renault, Peugeot, Opel a dvojica firiem Total a Saft plánujú vybudovať veľký podnik na vlastnú výrobu batérií pre elektrické vozidlá, aby tým znížili závislosť od dodávateľov z ázijských krajín.

Renault Zoe 52 kWh

Bezprecedentné dotácie na elektromobily

Aby toho nebolo málo, Francúzsko eviduje obrovský počet nepredaných áut, preto sa vláda pokúsi predaje stimulovať pomocou posilnených dotácií. Od 1. júna majú byť posilnené aj stimuly vo forme takzvaného “šrotovného”, kedy majitelia vymenia svoje autá so spaľovacím motorom za ekologickejší variant.

Štátna podpora pri kúpe elektromobilu sa od 1. júna zvýši na bezprecedentných 12 000 €. Platia tu však špeciálne podmienky.

V základe sa dotácia na nákup elektromobilov pri súkromných osobách zvyšuje zo 6000 na 7 000 €. Pre ľudí s ročným príjmom nižším ako 18 000 €, ktorí navyše vyradia svoje staré auto, je pripravený bonus vo výške dodatočných 5000 €. Maximálne je teda možné získať až 12 000 €.

Pre firmy sa výška dotácie na nákup čistých elektromobilov zvyšuje z 3000 na 5000 €. Pre získanie plnej podpory nesmie cena vozidiel pri fyzických osobách ani firmách presiahnuť 45 000€.

Vláda chce podporiť aj predaje plug-in hybridov. V tomto prípade štátna podpora dosiahne maximálne 2000€, aj to len pri vozidlách s väčším než 50 km elektrickým dojazdom a súčasne s cenou pod 50 000€.

Podpora elektromobility zo strany Emmanuela Macrona je zjavná. Automobilový priemysel v krajine chce naštartovať ekologickejšou cestou. Okrem toho, že do automobilového priemyslu napumpuje miliardy €, Francúzsko má do konca roka 2021 aj strojnásobiť počet nabíjacích staníc na 100 000.

Mercedes GLE 350de phev plug in hybrid

28. mája 2020
Zdroj: Automotive News

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+