MojElektromobil

Prvý plne elektrický Ford F-150 Lightning už zišiel z montážnej linky v Detroite. Jeho uvedenie na trh bude pre automobilový svet a obzvlášť pre elektromobilitu veľkou udalosťou.

Záujem o novinku bol hneď po predstavení pomerne veľký. Ford prijal na elektrický pickup okolo 200 000 predobjednávok a ostáva veriť, že americký výrobca zvládne uvedenie na trh bez problémov. Automobilka mala v posledných rokoch totiž opakované problémy s uvedením nových verzií svojich najpopulárnejších modelov, napríklad s uvedením SUV Ford Explorer v roku 2019. Problémy s kvalitou v tomto prípade stáli spoločnosť miliardy.

Zdroj: Ford

Bill Ford, pravnuk zakladateľa spoločnosti a výkonný predseda automobilky, prirovnal význam F-150 Lightning k v zásade najdôležitejšiemu vozidlu v histórii. „Dnes oslavujeme okamih, ktorý možno prirovnať k odštartovaniu produkcie modelu T pre 21. storočie. Rouge Electric Vehicle (továreň v Detroite) je miesto, kde Ford prvýkrát zdokonalil pohyblivú montáž linku, takže je pre opätovné vytváranie histórie výbornou kulisou,“ povedal Bill Ford.

Konkurencia zatiaľ neuspela

Nepochybne ide o prelomový moment pre prechod na elektrické vozidlá, na ktoré Ford a ďalšie automobilky vsádzajú desiatky miliárd dolárov. Lightning nie je prvým elektrickým pickupom, ktorý sa dostal na trh. Upstart Rivian, ktorý nevyrába nič iné ako elektrické vozidlá, spustil výrobu svojho pikcapu R1T minulý rok na jeseň, za prvých šesť mesiacov výroby vyrobil však len asi 3 500 kusov. Aj General Motors vyrába pikcap GMC Hummer EV, no v prvom štvrťroku výroby ich predal len 99 kusov.

Príchod elektrického Fordu F-150 je dôležitý hlavne z dôvodu jeho popularity. Dlhodobo sa totiž tento model umiestňuje na popredných priečkach svetového predaja automobilov. Z toho vyplýva, že ikonický pickup má skutočne slušnú fanúšikovskú základňu, ktorá tvorí potenciálnu klientelu. Elektrická verzia nepochybne priláka aj ďalších záujemcov.

Náš tip
Výroba elektromobilov a plug-in hybridov na Slovensku: Ktoré modely schádzajú z našich liniek?
30. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+