MojElektromobil

Elektromobilita je na území Poľska veľmi aktuálnou a často rozoberanou témou. Aj vďaka vysokému záujmu o zníženie emisií CO2 sa našim severným susedom podarilo zrealizovať nový projekt zameraný na produkciu katódového materiálu, ktorý je potrebný pri výrobe batérií pre elektrické vozidlá. Bližšie informácie zverejnil portál fDrive.

Kde bude stáť nová továreň?

Projekt by mal byť hotový do roku 2027, kedy by sa malo Poľsko oficiálne stať 6. miestom na svete, kde sa vo veľkom bude produkovať materiál na výrobu lítium-iónových batérií. Materiál ma vplyv na niekoľko faktorov, čo sa týka batérie, ako napríklad na jej výkon alebo životnosť. Za vybudovaním továrne stojí niekoľko firiem ale aj Poľská vláda. Spoločnosť Pekabex Bet, ktorá sa venuje projektovaniu, výrobe a montáži stavieb, uzavrela zmluvu na vytvorenie novej továrne v meste Nisa.

Spomínaná firma by mala postaviť celý objekt do 30. augusta 2025 a poskytnúť v regióne až 900 nových pracovných miest. Projekt prinesie do oblasti nové ekonomické príležitosti a mal by posunúť Poľsko na významnejšiu pozíciu na globálnom trhu s automobilmi. Len táto jedna továreň bude produkovať až 9 % z celosvetovej výrobnej kapacity v oblasti batérií.

elektromobil renault scenic
Renault Scenic E-Tech Electric

Zaujímavosťou je, že Európskym autom roka 2024 sa stal Renault Scenic E-Tech Electric. Práve tento model je vybavený batériou z Poľska a je skvelým príkladom toho, že poliaci naozaj vedia, čo robia. Naši redaktori mali možnosť ho otestovať počas prvých jázd v Španielsku.

Mohlo by vás zaujímať:

Na Slovensku pribudne aj baterkáreň

Pripomíname aj obrovskú investíciu do budúcej baterkárne v Šuranoch. Tam vyrastie nová fabrika na výrobu akumulátorov do elektromobilov, ktorej výrobná kapacita bude na úrovni 20 GWh. V Šuranoch tak vznikne približne 1 500 nových pracovných miest. Začiatok výroby sa predpokladá v roku 2026. Spoločnosť Gotion InoBat tvrdí, že počiatočná kapacita 20 GWh môže v budúcnosti narásť aj na 40 GWh. O správe sme informovali v samostatnom článku.

Náš tip
V Európe spúšťajú recykláciu batérií z elektromobilov. Firma mieri do dvoch krajín
23. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+