MojElektromobil

Americko-poľské partnerstvo stojí za zrodom nového podniku na recykláciu vyradených batérií z elektromobilov. Postará sa o to spoločnosť AE Elemental, ktorú rovným dielom založili Ascend Elements a Elemental Strategic Metals.

Ako informuje oficiálna tlačová správa, spoločným cieľom je, okrem iného, prevádzka modernej recyklačnej továrne v poľskom meste Zawiercie. Proces má pozostávať z vybitia, rozobratia a následného rozdrvenia vyradených batérií z elektromobilov. Výsledkom recyklačného procesu bude “čierna hmota”, ktorú je možné využiť na získanie materiálov pre ďalšie batérie – napríklad pre výrobu katódy.

Recyklačná fabrika v Poľsku bude schopná spracovať 12 000 ton batérií ročne, čo zodpovedá približne 28 000 kusom batérií z elektromobilov. Aktuálne je už v prevádzke.

Okrem Poľska má dvojica spoločností záujem o vybudovanie nového recyklačného závodu v Nemecku s dvojnásobne väčšou spracovateľskou kapacitou. Konkrétne sa spomína kapacita pre spracovanie 25 000 ton batérií ročne, čo predstavuje približne 58 000 kusov batérií z elektromobilov.

Extrakcia lítia

Spoločný podnik AE Elemental chce v krátkodobom časovom horizonte pristúpiť k zefektívneniu celkového recyklačného procesu. Spomína investície do rozsiahlej extrakcie lítia zo spomínanej “čiernej hmoty”, ktorá je vstupným produktom pre získavanie cenných materiálov na opätovné využitie.

Za týmto účelom chce vybudovať ďalšiu fabriku, ktorá bude schopná spracovávať 20 000 ton “čiernej hmoty” ročne. Výstavba má začať v roku 2024 s plánovaným uvedením do prevádzky na rok 2026.

Náš tip
Recyklácia, emisná stopa a životný cyklus batérií z elektromobilov | Podcast
19. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+