MojElektromobil

Očakávaný elektrických model Peugeot e-308 bol oficiálne predstavený. Dostupný bude konkrétne v dvoch verziách s označeniami Peugeot e-308 a Peugeot e-308 SW, ktoré sa od seba líšia prevedením karosérie.

O pohon obidvoch verzií sa postará elektromotor s výkonom 115 kW a maximálnym krútiacim momentom 260 Nm. Batéria s kapacitou 51 kWh sa má pretaviť do dojazdu na úrovni 400 kilometrov na jedno nabitie, podľa merania WLTP.

Peugeot v tejto súvislosti spomína nameranú priemernú spotrebu 12,7 kWh na 100 kilometrov, čo je veľmi zaujímavý údaj. Elektromobil má nízkej spotrebe vďačiť viacerým optimalizáciám v oblasti celkovej hmotnosti vozidla, vylepšenej aerodynamike, novej batérii či špeciálnym pneumatikám s nízkym valivým odporom.

Peugeot e-308 | Foto: Peugeot

Peugeot e-308 v porovnaní so svojimi elektrickými predchodcami radu e-208 a e-2008 dostal vylepšený elektromotor, ale aj batérie s novou chémiou, ktoré sú zložené z 80% niklu, 10% kobaltu a 10% mangánu.

V štandardnej výbave sa nachádza palubná nabíjačka s výkonom 11 kW. Podporované je aj rýchle nabíjanie do výkonu 100 kW, vďaka ktorému sa na vhodnej nabíjacej stanice batéria nabije z 20% na 80% svojej kapacity za 25 minút.

Nový Peugeot e-308 sa má do predaja dostať v polovici roka 2023, tak ako to bolo avizované už pred časom. Plne elektrické prevedenie sa pripojí k už predávaným plug-in hybridným modelom.

Peugeot e-308 | Foto: Peugeot

Pôvodný článok z 24.1.2022

Elektrický Peugeot e-308 so 400 km dojazdom dorazí budúci rok

Správy o tom, že Peugeot 308 do predaja dorazí aj ako elektromobil sa objavili ešte v roku 2019. Teraz sa ukazuje, že predošlé dohady boli skutočne správne a automobilka sa pripravuje aj na uvedenie čisto elektrickej motorizácie Peugeot e-308. Informácie priniesol portál Autocar.

V tomto prevedení bude dostupný hatchback, ako aj model kombi, ktorý je označovaný skratkou SW. Nebude žiadnym prekvapením, že elektrická 308-čka bude efektívnejšia, výkonnejšia a s dlhším dojazdom ako existujúcimi model nižšej série Peugeot e-208

Výroba v júli, predaj krátko na to

Do predaja sa má dostať už v roku 2023, pričom výroba má byť spustená počas júla daného roka. Oficiálne ceny zatiaľ nie sú známe, no na základe predávanej motorizácie plug-in hybrid môžeme očakávať, že hravo prekoná hranicu 31 000€. 

Portál ďalej uvádza, že Peugeot e-308 bude dostupný s pohonom prednej nápravy, 54 kWh batériou a elektromotorom s výkonom 114 kW a maximálnym krútiacim momentom 270 Nm. Z dostupných informácií vyplýva, že dojazd dosiahne 400 km a podporovaný bude maximálny nabíjací výkon 100 kW.

Žiadne veľké zmeny v dizajne

Čo sa týka celkového dizajnu a interiéru, žiadne veľké zmeny nie sú očakávané. Batéria má byť umiestnená klasicky v podvozku a zvyšok má byť prakticky identický s tým, čo môžeme vidieť pri benzínovej a plug-in hybridnej motorizácii. Inak povedané, pôjde o normálneho člena rodiny 308, rozdielom bude len iná motorizácia. Priamym konkurentom tohto modelu bude Volkswagen ID.4, Nissan Leaf e+ či Hyundai IONIQ 5.

Náš tip
Elektrický Peugeot e-308 so 400 km dojazdom dorazí budúci rok
13. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+