MojElektromobil

Od dotácií na podporu výstavby nabíjacích staníc pre elektromobily nás delí ešte niekoľko mesiacov. Prvé kolo z Plánu obnovy a odolnosti by malo byť vyhlásené v septembri 2022 a nasledovať by mali ešte ďalšie dva kolá pre roky 2023 a 2024. Čo sa týka podpory predaja elektromobilov a plug-in hybridov, tam je situácia pre najbližšie obdobie stále otázna.

V prípade vodíkového pohonu je to na Slovensku momentálne trochu iné. Pripravovaný je veľký akčný plán, v rámci ktorého budú vodíkové technológie podporené takmer 1 miliardou €. A to nie je všetko. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) už prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia vyhlásila výzvu OPKZP-PO4-SC411-2022-74 zameranú na výstavbu zariadení na výrobu vodíka elektrolýzou s využitím OZE (obnoviteľných zdrojov energie).

Medzi oprávnených žiadateľov o dotácie na výstavu takýchto zariadení spadajú mikropodniky, malé, stredné aj veľké podniky. O nenávratný finančný príspevok môžu požiadať fyzické alebo právnické osoby s oprávnením na podnikanie s minimálne 3-ročnou existenciou na trhu.

Na jeden projekt najviac 6 miliónov €

Celkovo je na spomínaný účel vyčlenených 15 000 000 €, pričom maximálna výška dotácie, ktorú môže získať žiadateľ na jeden projekt je 6 000 000 €. Miera podpory tejto dotačnej schémy je nastavená na 60%, čo znamená, že úspešný žiadateľ musí zo svojich zdrojov uhradiť 40% celkovej hodnoty projektu. Ak by získal maximum, teda 6 miliónov €, ďalšie 4 milióny by musel financovať vlastnými zdrojmi.

Oprávnené sú investičné projekty zariadení na výrobu vodíka elektrolýzou s využitím obnoviteľných zdrojov energie s podmienkou, že na výrobu vodíka sa použije výlučne elektrická energia získaná zo zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie vybudovaných v rámci projektu a zároveň sa bude vyrobená elektrická energia prioritne využívať na výrobu vodíka.

Výzva bola vyhlásená k 29.3.2022. Žiadosti je možné prekladať až do vyčerpania alokovaných finančných prostriedkov. Nateraz sa počíta s tým, že prvé kolo žiadostí bude vyhodnotené do 29. apríla 2022. Druhého kolo by následne bolo ukončené o 31. máju 2022.

„Avizoval som „vodíkovú jar“, pretože naším cieľom je podporiť inovatívne vodíkové riešenia. Podporené projekty budú zamerané na výrobu vodíka výlučne s využitím elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Takýto vodík bude ďalej využitý v doprave a na energetické účely. Je to šanca významne pomôcť napríklad pri zavádzaní zelených alternatív k tradičným palivám. Ak sa vďaka podporeným projektom rozšíri sieť vodíkových čerpacích staníc, je to cesta, ako eliminovať emisie a zlepšiť ovzdušie, ale aj znížiť závislosť na fosílnych palivách vrátane ruského zemného plyn.“

Generálny riaditeľ SIEA, Peter Blaškovitš

Náš tip
Veľké plány Sulíka: Do vodíka poputuje takmer miliarda eur
1. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+