MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo prehľad plánovaných výziev z Plánu obnovy a odolnosti, ktoré budú vyhlásené v najbližších rokoch, vrátane 2022, na podporu budovania infraštruktúry pre alternatívne pohony.

V praxi ide primárne o budovanie nabíjacích bodov pre elektromobily a plug-in hybridy, no v rámci plánovaných výziev sa nachádza aj dvojica zameraná na podporu vodíka. Napriek tomu, že oficiálne označenie hovorí o „výzve“, vo všeobecnosti sa v tomto kontexte synonymicky hovorí o dotáciách.

Celkovo ide o stručný prehľad toho, kedy budú jednotlivé výzvy vyhlásené a ukončené, ako aj to, kto je oprávneným žiadateľom o finančnú podporu. Prirodzene nechýba ani informácia o objeme finančných prostriedkov pre jednotlivé výzvy.

September 2022 – podpora budovania nových AC a DC nabíjacích bodov

Prvé financie na rozvoj infraštruktúry pre alternatívne pohony na Slovensku budú môcť záujemcovia získať od septembra 2022 v rámci dvojice pripravovaných výziev. Oprávnenými žiadateľmi budú obce, VÚC a nimi zriadené organizácie, ako aj právnické osoby – podnikateľské subjekty.

Septembrové výzvy budú zamerané na podporu výstavby nových AC a DC nabíjacích bodov pre elektromobily a plug-in hybridy.

Ďalšia dvojica výziev, v rovnakom duchu, bude vyhlásená o rok, teda v septembri 2023. Opäť pôjde o podporu na budovanie nabíjacích staníc pre obce, VÚC a nimi zriadené organizácie a samostatne pre podnikateľské subjekty. Tretie kolo plánovaných výziev na budovanie nabíjacej infraštruktúry bude vyhlásené v septembri 2024. Aj v tomto prípade sa budú môcť zapojiť obce a podnikatelia.

Pripravených je 50 miliónov eur

Celkovo je na obdobie rokov 2022 až 2025 vyhradených viac ako 50 miliónov €, ktoré bude získať vo výzvach zameraných na tri oblasti – budovanie siete ultrarýchlonabíjacích staníc, budovanie AC a DC nabíjacích bodov a budovanie vodíkových čerpacích staníc. Schémy štátnej pomoci pre tieto oblasti sú už v príprave.

V prípade nevyčerpania zdrojov alokovaných na plánované výzvy je MH SR pripravené vyhlásiť dodatočné výzvy. Všetky projekty podporené z Plánu obnovy a odolnosti bude nutné zrealizovať do júna 2026.

V skratke, na podporu nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily prebehne celkovo 6 samostatných výziev počas 3 rokov. Tri budú určené pre podnikateľské subjekty a tri pre okresné mestá, mestá v sídle VÚC, VÚC a nimi zriadené organizácie.

Časť z financií poputuje aj na vodík

V prehľade plánovaných výziev si môžeme všimnúť dvojicu položiek „Verejná obchodná súťaž pre koncesionára UFC národnej siete“ a „Pilotná výzva na podporu budovania vodíkovej infraštruktúry pre podnikateľov“ s plánovanou podporou v objeme 6 miliónov €. Zostávajúce finančné prostriedky by už mali putovať na podporu infraštruktúry pre elektromobily.

Zdroj: MH SR
Náš tip
Na Slovensku máme cez 1000 nabíjacích bodov pre elektromobily. Nesmieme zaspať
24. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+