MojElektromobil

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) začala žiadateľov o štátne dotácie na nákup batériových elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel, ktorým bola úspešne vytvorená rezervácia, vyzývať ku kompletizácii potrebných dokumentov.

Výzva je posielaná na e-mailové adresy úspešných žiadateľov, spolu s prílohou chránenou jedinečným kódom žiadateľa. V nej sa nachádzajú všetky potrebné dokumenty – povinné prílohy č. 1 až 9 – počet a druh príloh sa riadi podľa príslušnosti daného žiadateľa k určitému základnému typu oprávnených žiadateľov.

Ide o editovateľné dokumenty, určené na dokončenie zo strany žiadateľa. Obsahujú pritom predvyplnené, prekontrolované údaje a podľa potreby aj čiastočne opravené formálne nedostatky (preklepy, interpunkcia, …), ktoré boli odhalené počas úvodnej kontroly.

Čo vlastne treba robiť?

  • Intenzívnejšie kontrolujte svoju elektronickú poštovú schránku, vrátane zložky s nevyžiadanou poštou
  • Hľadajte e-mail s názvom „Výzva na riadne, oficiálne podanie skompletizovanej žiadosti“
  • Pozorne si ho prečítajte a postupujte podľa pokynov
  • Súčasťou bude príloha (súbor vo formáte .xlsx), ktorý obsahuje niekoľko rôznych strán
  • Predmetný súbor je chránený vaším jedinečným kódom žiadateľa
  • Postupne si prejdite všetok jeho obsah, vyplňte potrebné informácie a skontrolujte si ich správnosť – ako žiadateľ zodpovedáte za správnosť údajov uvedených v žiadosti a v jej jednotlivých prílohách
  • Riadne vyplnenú výzvu musíte odovzdať najneskôr do 40 pracovných dní od dátumu prijatia e-mailu. Ak by ste tento termín prešvihli, SIEA zastaví proces kompletizácie a podávania žiadosti, rezervované prostriedky uvoľní a posunie ďalšiemu žiadateľovi v takzvanom „zásobníku“. Stručne povedané, o rezerváciu prídete.

Oficiálne podanie žiadosti

Za samotné riadne, oficiálne podanie žiadosti sa považuje moment, kedy žiadateľ predloží vyplnený, autorizovaný formulár žiadosti vrátane všetkých povinných príloh v písomnej podobe. A to v jednej z povolených foriem a spôsobom definovaným v Prílohe č. 3 Miesto a spôsob podania žiadostí o poskytnutie dotácie, bode 5.9 Povolené formy a spôsob riadneho, oficiálneho predloženia žiadosti (5.9.1 Elektronická forma predloženia žiadosti, 5.9.2 Listinná forma žiadosti).

Kedy platiť rezerváciu za vozidlo?

Rezervácie na elektromobil alebo plug-in hybrid je potrebné zaplatiť až po odoslaní tejto oficiálnej žiadosti, pre náš portál to potvrdila pracovníčka SIEA. Ak sa rozhodnete podať žiadosť elektronicky, rezervačný poplatok za vozidlo môžete zaplatiť na druhý deň. Ak ju budete posielať poštou, rezerváciu za e-auto je možné robiť až po doručení na SIEA. Inak bude dotácia vo výške 8-tisíc pre elektromobil alebo 5-tisíc eur pre plug-in hybrid zrušená.

SIEA má ďalších 40 pracovných dní na skontrolovanie podanej žiadosti a doručenie odpovede a návrhu zmluvy uchádzačovi. Ak si chcete byť teda istý dotáciou, až po tomto termíne a kladnej odpovedi zo SIEA, odporúčame rezervovať vozidlo a zaplatiť zálohu.

Oficiálne vyjadrenie MH SR

Portálu MojElektromobil.sk sa podarilo získať oficiálne vyjadrenie k platbe za rezerváciu vozidla: „MH SR ani SIEA nikdy nevydali odporúčanie, alebo súhlasné stanovisko, že žiadateľ môže vyplatiť zálohu za auto pred podaním žiadosti.“ Téme sa venujeme v samostatnom článku Dotácie a zálohy: MH SR a SIEA oficiálne stanovisko k termínom objednania.

23. decembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+