MojElektromobil

Niekoľko dní po spustení registrácii k dotáciam na elektromobily sa začali šíriť informácie, aby ľudia neplatili zálohu kým nemajú riadne podanú žiadosť. Podľa pokynov totiž oprávnenosť výdavkov začína až dňom riadneho oficiálneho podania žiadosti o dotáciu. Bolo to v rozpore s dovtedy šíriacimi sa informáciami.

Okamžite sme kontaktovali MH SR so žiadosťou o oficiálne vyjadrenie, avšak z dôvodu dovoleniek sa k nej dostali až po sviatkoch. Následne túto situáciu opätovne preverili, keďže vo výklade nepanovala jednoznačná zhoda ani medzi zástupcami. Teraz vám prinášame oficiálnu reakciu MH SR k situácii:

„MH SR ani SIEA nikdy nevydali odporúčanie, alebo súhlasné stanovisko, že žiadateľ môže vyplatiť zálohu za auto pred podaním žiadosti. Naopak, MH SR v samotnej výzve uvádza, že oprávnenosť výdavkov začína dňom riadneho oficiálneho podania žiadosti o dotáciu.“

To je však v rozpore so skúsenosťami viacerých našich čitateľov:

„Osobne som volal pracovníkovi SIEA na ich kontaktný telefón pred spustením dotácii s otázkou, či si môžem zarezervovať auto pred získaním dotácie, a jeho jednoznačná odpoveď bola ÁNO. Ešte mi aj povedal, že u predajcu nechám len zálohu a že s tým nie je žiadny problém. Inak by som žiadne auto nerezervoval… tak nechápem kedy sa zmenili podmienky“, píše čitateľ Peter.

Podobnú odpoveď obdržal ešte v novembri ďalší čitateľ Michal aj e-mailom z oficiálnej adresy SIEA:

„V zmysle podmienok definovaných vo Výzve na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na nákup batériových elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel, si Vás dovoľujeme informovať, že je možné už teraz si objednať Vami požadované auto u predajcu. V prípade, ak zaplatíte zálohu, ide o obchodné podmienky medzi predajcom a príjemcom.“

Odpovede v podobnom zmysle sme pred spustením dotácii dostali aj my v redakcii.

Zaplatili ste zálohu? Riešenie existuje

Napriek na pohľad patovej situácii však riešenie existuje. Potvrdzuje ho aj MH SR v oficiálnom stanovisku:

„Na základe uvedeného odporúčame žiadateľom, skontrolovať si, či dátum vyplatenia zálohy za auto uvedený na predkladanom daňovom doklade v zmysle zmluvy (napr. na faktúre), je dátumom po podaní žiadosti.“

Inak povedané stačí, aby sa v daňovom doklade za kúpu vozidla neuvádzala uhradená záloha, resp. aby bola uvedená s dátumom po podaní žiadosti. To je možné doriešiť napríklad aj tak, že cena vozidla bude uhradená v plnej výške, a vopred zaplatená záloha sa dodatočne kupujúcemu vráti.

Nie vždy to však bude potrebné. Dvaja nami oslovení predajcovia nezávisle na sebe potvrdili, že o situácii vedia a budú automaticky vystavovať faktúry tak, aby boli v zmysle podmienok pre uplatnenie dotácie.

V každom prípade odporúčame ešte pred vystavením výslednej faktúry kontaktovať predajcu a situáciu s ním konzultovať.

Zástupcovia MH SR aj na Salóne Elektromobilov

V piatok 24. januára o 10-tej hodine začne Salón Elektromobilov v Bratislave. Účasť na otvorení akcie a v panelovej diskusii potvrdili aj zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR a ďalších ministerstiev. Akcia bude prebiehať celé tri dni až do nedele, organizátori pripravili zaujímavý program a návštevníci sa môžu tešiť na vystavené elektromobily a plug-in hybridy. Nebudú chýbať ani firmy s ponukou nabíjacích staníc, elektrické motorky a ďalšie zaujímavé stánky.

17. januára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+