MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva na svojej webovej stránke zverejnilo nové predbežné vyhodnotenie žiadostí o dotácie na nákup elektromobilov a plug-in hybridov. Ide tak už aj o žiadosti, ktoré boli posúdené počas druhého zasadnutia komisie rezortu.

Z doteraz 219 posudzovaných žiadostí komisia rezortu schválila 215 žiadostí o dotácie, neprešli len 4 žiadosti. Napriek pôvodným informáciám sa v aktualizovanom zozname nachádza aj niekoľko firiem, ktorým žiadosť bola odobrená.

Tento týždeň MH SR obdržalo ďalších 143 žiadostí na posúdenie, na administratívne overenie zo strany SIEA čaká 239 žiadostí. Tieto žiadostí teda ešte čakajú na vyhodnotenie a nachádzajú sa medzi nimi žiadatelia z radu firiem aj súkromné osoby.

Stav ešte dodatočne overujeme.

Zverejnený celý zoznam a stav žiadostí

Zverejnený bol aj zoznam storno žiadostí. Ide o žiadatosti zrušené na základe požiadavky žiadateľov, prípadne tie, ktoré nespĺňali lehotu na predloženie. Stornovaných žiadostí je 67. Nakoľko sa tým pádom uvoľnili zdroje, tak v blízkej dobe prebehne oslovenie ďalších žiadateľov z poradovníka.

Zoznam žiadateľov obsahuje:
a) Zoznam schválených žiadostí s uvedením požadovanej a schválenej výšky dotácie, ktoré boli schválené v príslušný dátum Komisiou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky
na vyhodnocovanie a schvaľovanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu nákupu batériových elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel (ďalej len „Komisia“)
(stav žiadosti SCHVÁLENÁ);
b) Zoznam neschválených žiadostí, ktoré neboli schválené v príslušný dátum Komisiou s odôvodnením (stav žiadosti NESCHVÁLENÁ);
c) Zoznam storno žiadostí žiadateľov, ktorí podali storno žiadosti, alebo nesplnili lehotu na predloženie žiadosti v zmysle výzvy (stav žiadosti STORNO);
d) Zoznam žiadostí pred administratívnym overením, žiadosť sa nachádza na strane SIEA (stav žiadosti SIEA);
e) Zoznam žiadostí po administratívnom overení, žiadosť sa nachádza na strane MH SR (stav žiadosti MH SR).

Aktualizovaný zoznam nájdete na oficiálnej stránke MH SR – odkaz tu.

Prvé schvaľovanie žiadostí

Vyhodnocovanie štátnych dotácií na podporu kúpy elektromobilov a plug-in hybridov sa takmer po mesiaci opäť pohlo. Počas dnešného dňa znovu zasadla komisia rezortu, ktorá v rámci finálneho procesu preskúmala ďalších 115 žiadostí z celkového balíka žiadostí fyzických osôb.

Rovnaký počet žiadostí komisia vyhodnocovala aj pri prvom zasadnutí v polovici februára. Vtedy bolo 106 žiadostí schválených, 5 neschválených a 4 prešli predbežným schválením s nutnosťou odstránenia formálnych nedostatkov.

Opäť 115 žiadostí, tentokrát všetky úspešné

Tentokrát je situácia trochu odlišná a podľa dostupných informácií boli počas druhého zasadnutia schválené všetky skúmané žiadosti – 115 žiadostí. Kedy bude zverejnený podrobný zoznam momentálne nevieme, no ak sa bude opakovať predošlý scenár, tak by k tomu malo dôjsť v horizonte dvoch týždňov.

Aktuálne sa čaká na podpis ministra, ktorý musí žiadosti takpovediac spečatiť.Po dvoch zasadnutiach komisie rezortu MH SR teda bolo preskúmaných 230 žiadostí, ktoré podali fyzické osoby.

Zmluvy na podpis

Úspešným žiadateľom budú postupne doručované potrebné právne dokumenty na podpis – zmluva o poskytnutí dotácie. Od termínu podpísania zmluvy budú mať 12 mesiacov na splnenie svojho záväzku – kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu. Štát im následne zašle refundáciu v schválenej výške.

Pre všetkých záujemcov sme pripravili zoznam najlacnejších elektromobilov ale aj zoznam plug-in hybridov, ktoré kúpite na Slovensku. Problematike s vozidlami sme sa venovali v článku Dotácie a zálohy: MH SR a SIEA poslali oficiálne stanovisko k termínom objednania.

Za tip ďakujeme čitateľovi Martinovi.

13. marca 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+