MojElektromobil

Značka Acura už koncom decembra 2021 ohlásila, že hybridom nebude venovať pozornosť. V rámci elektrifikácie začne rovno na poli čistých elektromobilov. Jedným z prvých modelov, ktoré by sme mali vidieť z jej ponuky je nešpecifikovaný crossover.

Materská firma Honda ho pritom má ponúkať vo vlastnej verzii pod názvom Prologue. Vývoj v tomto prípade prebieha v spolupráci s General Motors. Nakoľko sa Honda posunula vpred, tak dnes už vieme aj to ako presne bude Prologue vyzerať.

Zverejnené boli totiž oficiálne snímky, ktoré zachytávajú vonkajšie aj vnútorné prevedenie tohto plne elektrického SUV. Väčšina technických detailov zostáva naďalej záhadou, japonská značka ale prezradila, že Prologue bude z pohľadu rozmerov väčší ako jej populárny model Honda CR-V.

Konkrétne má mať 309 centimetrový rázvor kolies, 488 centimetrovú dĺžku, 199 centimetrovú šírku a 164 centimetrovú výšku. V tejto súvislosti spomína aj priestorovo štedrý dizajn plný moderných prvkov. Nájdeme tu 11-palcovú digitálnu obrazovku pre šoféra a 11,3-palcovú obrazovku infotainmentu.

Honda Prologue má stáť na rovnakých základoch ako Chevrolet Blazer EV koncernu General Motors. Ide o podvozkovú platformu BEV3 a batérie Ultium. Všeobecný predpoklad je taký, že zdieľané základy budú vlastne znamenať takmer identické parametre. Ak by sa to skutočne naplnilo, tak Honda Prologue dorazí s výkonom až 415 kW, dojazdom okolo 520 kilometrov a s podporou nabíjacieho výkonu 190 kW.

Honda Prologue sa má na trh dostať v roku 2024. Nateraz bol predaj potvrdený pre americký trh.

Ďalšia luxusná značka začne vyrábať elektromobily. Hybridný pohon rovno preskočí

Po Rolls-Royce sa do sveta elektromobility rozhodla vstúpiť aj ďalšia značka zameraná na luxusné vozidlá. Acura, ktorá patrí pod Hondu, oznámila, že sa rozhodla prejsť rovno na elektromobily a segment hybridného pohonu úplne preskočí. Na tému upozornil portál InsideEVs.

Prechod chce urýchliť

Na rozdiel od svojej materskej spoločnosti chce k elektrifikácii portfólia pristúpiť razantnejšie a omnoho rýchlejšie. Práve s tým úzko súvisí rozhodnutie skočiť rovno na elektromobily.

Prvým elektromobilom značky Acura má byť zatiaľ nemenovaný crossover, ktorý sa na trh dostane v roku 2024. Pôjde o výsledok spolupráce s koncernom General Motors od ktorého bude využívať platformu Ultium.

Verziu tohto elektrického crossoveru bude pod vlastnou značkou predávať aj priamo Honda. V tomto prípade dostane označenie Honda Prologue. O plánovaných elektrických súrodencoch sa toho momentálne príliš veľa nevie. Nakoľko je ich uvedenie plánované na rok 2024, automobilky máju ešte dostatok času na formálne predstavenie technických detailov.

30 000 elektromobilov ročne

Veľmi zaujímavé je však to, že zverejnené boli očakávané predaje pre pripravované modely. Honda chce v rokoch 2024 a 2025 dosiahnuť ročné predaje modelu Prologue v objeme 70 000 vozidiel, zatiaľ čo Acura počíta približne s 30 000 predanými vozidlami ročne.

Acura navyše počíta s tým, že elektromobily budú do roku 2030 tvoriť viac než polovicu z jej celkovej výroby. V súčasnosti odhaduje, že by to mohlo byť okolo 60%. Čo sa týka materskej značky Honda, tá chce predaje elektrických áut do konca tejto dekády dostať na úroveň 40%.

Honda na posilnenie elektrickej transformácie svojho portfólia pripravuje vlastnú platformu e:Architecture. Pre svoje budúce modely ju bude využívať aj Acura.

Náš tip
Šialené preteky – Tesla Model S P100D vs. Acura NSX 2017. Prečítajte si, ako dopadli!
7. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+