MojElektromobil

Česko sa môže pochváliť prvým nabíjacím stojanom pre elektromobily s nabíjacím výkonom až 400 kW. Najvýkonnejšiu nabíjaciu stanica u našich susedov v rámci svojej siete osadil prevádzkovateľ E.ON. Konkrétne sa nachádza na historicky prvom nabíjacom hube spoločnosti E.ON v obci Vystrkov pri Humpolci, vedľa čerpacej stanice Benzina.

Portál fDrive.cz uvádza, že 400 kW nabíjacia stanica je unikátnom nielen v Českej republike. Momentálne má ísť o najvýkonnejšie nabíjanie v celej strednej Európe. Nabíjanie elektromobilov z 10 na 80 % kapacity batérie má v prípade tohto výkonu trvať približne 18 minút. Ide o orientačný údaj pre lepšiu predstavu a demonštráciu toho, že pôjde o skutočne rýchle nabíjanie v trvaní “niekoľkých minút”.

Vec sa má totiž tak, že zatiaľ na trhu nie sú dostupné elektromobily, ktoré by dokázali využiť plný potenciál 400 kW nabíjacieho výkonu. Navyše rýchlosť nabíjania závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od kapacity osadenej batérie. Spomínaných 18 minút pri nabíjaní z 10 na 80 % má napríklad už dnes dosahovať Hyundai IONIQ 6, a to pri využívaní 350 kW nabíjačky. Rovnako je na tom podľa výrobcu aj KIA EV6 či Hyundai IONIQ 5.

Zdroj: E.ON

Nabíjací hub Vystrkov pri Humpolci má v blízkej budúcnosti prejsť ďalšou modernizáciou. Pribudnúť by tu mali štyri nabíjacie stanice pre kamióny a desať nabíjacích staníc pre osobné elektromobily. Druhá 400 kW nabíjacia stanica v Česku bude pridaná na nabíjacom hube Lovosice.

Ako je na tom Slovensko?

Na Slovensku máme ako momentálne maximum hŕstku nabíjacích staníc s výkonom 350 kW, ktoré spadajú pod prevádzkovateľov ZSE Drive a IONITY. Ultrarýchle nabíjacie stanice od ZSE Drive s výkonom 350 kW sa podľa mapy Nabijame.sk nachádzajú napríklad v Košiciach, na odpočívadle Budča pri Zvolene či v Bratislave. IONITY má na Slovensku aktuálne v prevádzke dve lokality – Senec a najnovšie aj Dubnica nad Váhom.

Na dohľad sú už ale však aj nabíjacie stanice s výkonom 400 kW. Na Landererovej ulici v Bratislave vyrastie nový nabíjací hub, ktorý bude obsahovať 6 ultra-rýchlych nabíjacích bodov a 4 AC body. Práve na tejto lokalite bude mať 400 kW nabíjací výkon slovenskú premiéru.

nabijaci hub zse drive landererova
Zdroj: ZSE Drive
28. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+