MojElektromobil

Čínsky výrobca CATL, ktorý je najväčším výrobcov batérií pre elektromobily na svete bude znižovať svoje ceny. Teslu však veľmi táto informácia nepotešila. Dočkať sa majú primárne čínsky výrobcovia, informuje portál Electrek.

Spoločnosť CATL je dodávateľom takmer 37,1 % zo všetkých batérií určených pre elektrické vozidlá. V roku 2023 sa rozhodla uzavrieť dohodu s výrobcami ako NIO, Li Auto, Huawei a Zeekr. Tá spočíva v tom, že sa z týchto spoločností (voči firme CATL) stanú strategický spojenci.

NIO ET7 | Zdroj: NIO

Podľa dostupných informácií sa zmluvy uzatvárali minimálne na 5 rokov, počas ktorých budú firmy z CATL-om spolupracovať. Spoločnosť NIO takúto dohodu uzatvorila už 17. januára 2023. Medzi strategické spoločnosti sa však nezaradila spoločnosť Tesla. Tá je najväčším zákazníkom CATL-u, najmä čo sa týka nákupu batérií pre elektromobily.

Spolupráca má fungovať približne tak, že CATL začne so znižovaním ceny dodávok podľa oficiálnych trhových cien uhličitánu lítneho(Li2CO3). Tá sa momentálne pohybuje na hodnotách okolo 65 000 eur za tonu. Postupne sa však jeho cena má znížiť až na nejakých 27 000 eur za tonu.

Zmluva má však jeden háčik

Automobilky, ktoré budú spolupracovať s CATL a platiť nižšie sumy za dodávky tak budú môcť znižovať ceny svojich výrobkov. Má to však ešte jeden menší háčik. Výrobcovia, ktorí podpísali zmluvy sa zaviazali, že až 80 % svojich nákupov batérií uskutočnia práve v spoločnosti CATL.

Začiatok tohto programu je nastavený na tretí štvrťrok 2023, pričom v tomto termíne chce CATL od svojich dodávateľov zníženie cien minimálne o 10 % z terajšej hodnoty. Podľa člena Čínskej akadémie vied, sa v roku 2023 môžu znížiť ceny uhličitánu lítneho až o 20 %. Rovnako sa očakáva, že rozdiel medzi dopytom a ponukou sa na tomto trhu dostane do rovnováhy v priebehu jednéhodvoch rokov.

Predikcia cien od Morgana Stanleyho:

  • prvý polrok 2023 – 63 000 eur za tonu Li2CO3
  • druhý polrok 2023 – 44 500 eur za tonu Li2CO3

Náš tip
Projekt Smart Green Mobility sme odprezentovali v ďalšej škole. Záujem bol obrovský
20. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+