MojElektromobil

Zdá sa, že segment elektromobilov je zaujímavý aj pre mnohých výrobcov čiernej techniky. Sony ešte minulý rok predstavilo svoj vlastný elektromobil Sony Vision-S a posledné týždne sa začína hovoriť o elektromobiloch Huawei či Xiaomi. Mohlo by ísť o odpoveď na Apple Car?

Čínske firmy Huawei a Xiaomi patria medzi najznámejších výrobcov mobilných telefónov a ďalšej techniky. Najmä portfólio značky Xiaomi je naozaj pestré, a to od spomínaných mobilných telefónov cez rôzne smart doplnky až po elektrické kolobežky či kuchynských pomocníkov. V rozmedzí pár týždňov sa ale dostali von informácie, ktoré hovoria o ich plánoch s elektromobilmi.

Zaujímavé plány dvoch gigantov

Je pravdou, že aj vďaka elektromobilom sa automobilový segment stáva oveľa viac technologickým ako ho poznáme z minulosti. Ako prvé boli zverejnené informácie o plánoch Xiaomi, no v oboch prípadoch sú zdroje skúpe na detaily. V roku 2019 investovalo Xiaomi 400 miliónov dolárov do automobilového start-upu Xpeng, takže ich záujem na výrobe elektromobilov by vôbec nemusel byť nereálny.

Náš tip
Elektromobil Sony VISION-S sa pripomenul na CES, začínajú s testovaním

Často sa tiež upozorňuje na stretnutia šéfa Xiaomi, Lei Juna, so šéfom Tesly, Elonom Muskom, ešte v roku 2013. Tie ale s veľkou pravdepodobnosťou nemajú v tejto súvislosti žiadny význam. Ani jedna z firiem tieto informácie zatiaľ oficiálne nepotvrdila, no určite pri nich nejeden výrobca automobilov spozornel. Xiaomi sa už k dohadom stihlo vyjadriť a údajné plány s vlastným vývojom elektromobilov dementovali. „Skupina nezačala žiadne formálne projekty súvisiace s biznisom výroby elektrických vozidiel,“ uvádza sa v oficiálnej správe.

Už tento rok, konkurencia Apple Car?

Oveľa zaujímavejší sa môže zdať plán Huawei vstúpiť na trh s elektromobilmi. Ich postavenie v mobilnom segmente z veľkej časti ovplyvnilo rozhodnutie americkej strany. Odstrihnutie od Google služieb im výrazne skomplikovalo situáciu na trhu, no čiastočne sa z toho dokázali spamätať. Aj z tohto dôvodu je tento krok prekvapivý, no možno nie až tak nečakaný.

Náš tip
Apple Car: zdá sa, že nový elektromobil by nakoniec mohla vyrábať KIA

V minulosti sa Huawei zaujímal o výrobu automobilových súčiastok. Čo už ale môže prekvapiť je informácia, že s vlastným elektromobilom by mal prísť Huawei ešte tento rok. Začiatkom roka sa začali šíriť viaceré dohady o plánoch Apple v segmente elektromobilov. Podľa posledných informácií bude pre Apple vyrábať elektromobily KIA, ktorá na to využije svoje voľné kapacity vo fabrike v USA. Predpokladáme, že podobným spôsobom by si výrobu zariadil aj Huawei spolu so Xiaomi.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

1. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+