MojElektromobil

Huawei už dlhší čas svoju pozornosť upiera smerom k elektromobilite. Medzi technológiami, ktoré ponúka sa nachádza aj kompletné portfólio riešení nabíjania elektrických áut prispôsobené pre rôzne scenáre. To ale nie je všetko. Čínsky gigant sa chce aktívnejšie venovať automobilovému priemyslu a dokonca má ambície prepracovať sa do pozície silného hráča tohto odvetvia.

Ako píše portál PanDaily, Huawei svoju automobilovú divíziu založil už v roku 2019, kedy vedenie spoločnosti uviedlo, že napriek vstupu do nového segmentu nepočíta s vlastnou automobilovou výrobou. Reálne teda ide o spolupráce na vybraných technológiách pre moderné autá, čoho výsledok sme mohli vidieť na príklade modelu Seres SF5.

Riešenia konektivity vrátane cloudových služieb, inteligentné funkcie pre podporu vodiča, operačný systém HarmonyOS pre autá a predaj súvisiacich hardvérových riešení ako napríklad kamery a LIDARy. Práve toto sú všeobecné oblasti, na ktoré sa Huawei zameriava, pričom tvrdí, že na každom predanom aute zo spoluprác dokáže vyrobiť obrat 1450 dolárov. Postupom času k tomu pribudla aj marketingová podpora, kedy Huawei vo vybraných predajniach začal ponúkať vozidlá svojich partnerov, medzi ktorých majú aktuálne patriť značky Seres, Chery, BAIC a JAC Motors.

Jednotlivé spolupráce sa pritom majú do nových produktov pretaviť počas nadchádzajúcich rokov. Koncom roka 2023 pôjde o model značky AITO, v apríli zase uvidíme výsledok spolupráce s automobilkou Chery. Na rok 2024 sú podľa súčasných plánov pripravované modely značiek BAIC a JAC Motors.

Na každom z týchto vozidiel sa svojou troškou podieľa aj Huawei, no napriek tomu je jeho automobilový biznis, ktorý priamo a nepriamo zamestnáva 17 000 ľudí, stále v červených číslach. Ročné investície do tejto oblasti údajne dosahujú až 1 miliardu dolárov. Pokiaľ sa naplnia aktuálne očakávania, tak sa do zisku konečne dostane až v roku 2025.

Huawei a Xiaomi plánujú vlastný elektromobil, pôjde o lacnejší Apple Car?

1.3.2021

Zdá sa, že segment elektromobilov je zaujímavý aj pre mnohých výrobcov čiernej techniky. Sony ešte minulý rok predstavilo svoj vlastný elektromobil Sony Vision-S a posledné týždne sa začína hovoriť o elektromobiloch Huawei či Xiaomi. Mohlo by ísť o odpoveď na Apple Car?

Čínske firmy Huawei a Xiaomi patria medzi najznámejších výrobcov mobilných telefónov a ďalšej techniky. Najmä portfólio značky Xiaomi je naozaj pestré, a to od spomínaných mobilných telefónov cez rôzne smart doplnky až po elektrické kolobežky či kuchynských pomocníkov. V rozmedzí pár týždňov sa ale dostali von informácie, ktoré hovoria o ich plánoch s elektromobilmi.

Zaujímavé plány dvoch gigantov

Je pravdou, že aj vďaka elektromobilom sa automobilový segment stáva oveľa viac technologickým ako ho poznáme z minulosti. Ako prvé boli zverejnené informácie o plánoch Xiaomi, no v oboch prípadoch sú zdroje skúpe na detaily. V roku 2019 investovalo Xiaomi 400 miliónov dolárov do automobilového start-upu Xpeng, takže ich záujem na výrobe elektromobilov by vôbec nemusel byť nereálny.

Náš tip
Elektromobil Sony VISION-S sa pripomenul na CES, začínajú s testovaním

Často sa tiež upozorňuje na stretnutia šéfa Xiaomi, Lei Juna, so šéfom Tesly, Elonom Muskom, ešte v roku 2013. Tie ale s veľkou pravdepodobnosťou nemajú v tejto súvislosti žiadny význam. Ani jedna z firiem tieto informácie zatiaľ oficiálne nepotvrdila, no určite pri nich nejeden výrobca automobilov spozornel. Xiaomi sa už k dohadom stihlo vyjadriť a údajné plány s vlastným vývojom elektromobilov dementovali. „Skupina nezačala žiadne formálne projekty súvisiace s biznisom výroby elektrických vozidiel,“ uvádza sa v oficiálnej správe.

Už tento rok, konkurencia Apple Car?

Oveľa zaujímavejší sa môže zdať plán Huawei vstúpiť na trh s elektromobilmi. Ich postavenie v mobilnom segmente z veľkej časti ovplyvnilo rozhodnutie americkej strany. Odstrihnutie od Google služieb im výrazne skomplikovalo situáciu na trhu, no čiastočne sa z toho dokázali spamätať. Aj z tohto dôvodu je tento krok prekvapivý, no možno nie až tak nečakaný.

Náš tip
Apple Car: zdá sa, že nový elektromobil by nakoniec mohla vyrábať KIA

V minulosti sa Huawei zaujímal o výrobu automobilových súčiastok. Čo už ale môže prekvapiť je informácia, že s vlastným elektromobilom by mal prísť Huawei ešte tento rok. Začiatkom roka sa začali šíriť viaceré dohady o plánoch Apple v segmente elektromobilov. Podľa posledných informácií bude pre Apple vyrábať elektromobily KIA, ktorá na to využije svoje voľné kapacity vo fabrike v USA. Predpokladáme, že podobným spôsobom by si výrobu zariadil aj Huawei spolu so Xiaomi.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

22. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+