MojElektromobil

Najvýkonnejší nabíjací HUB v Európe vyrastie na Slovensku. Prevádzkovať nabíjacej siete, ejoin, oznámil, že Bratislava bude prvým mestom v rámci starého kontinentu, kde bude možné nabiť elektromobil výkonom až 600 kW. Výstavba novej lokality začne už čoskoro a otvorenie nabíjacieho HUBu je plánované v treťom kvartáli 2024.

Nabíjací HUB bude situovaný v blízkosti hlavného obchvatu mesta. Lokalita je strategicky zvolená tak, aby boli miesta pre nabíjanie ľahko dostupné pre tých, ktorí cestujú smerom do Bratislavy, ale aj z mesta ďalej na sever alebo východ Slovenska.

Nabíjací HUB ponúkne celkovo šesť parkovacích statí pre nabíjanie elektromobilu s možnosťou ďalšieho rozšírenia. Technicky pôjde o terminálové riešenie s centrálnou jednotkou, ktorá bude prepojená s tromi výdajnými stojanmi.

Každý výdajný stojan bude vybavený dvomi CCS2 konektormi. Lokalita bude umožňovať súčasné nabíjanie až šiestich elektromobilov. Celý systém je unikátny predovšetkým maximálnym nabíjacím výkonom na jeden konektor až 600 kW. Ejoin uvádza, že pri technickom dimenzovaní sa myslelo aj precízne rozdeľovanie nabíjacieho výkonu medzi všetky nabíjané vozidlá.

Platba kartou, cez aplikáciu aj skenovaním QR kódu

Samozrejmosťou bude podpora rôznych spôsobov platieb za nabíjanie, a to vrátane tej najjednoduchšej – priamo platobnou kartou cez platobný terminál. Okrem tejto možnosti budú môcť zákazníci platiť za nabíjanie pomocou aplikácie ejoin GO alebo štandardnou ad-hoc platbou naskenovaním QR kódu.

Zdroj: ejoin

Na Slovensku máme ako momentálne maximum hŕstku nabíjacích staníc s výkonom 350 kW, ktoré spadajú pod prevádzkovateľov ZSE Drive a IONITY. Ultrarýchle nabíjacie stanice od ZSE Drive s výkonom 350 kW sa podľa mapy Nabijame.sk nachádzajú napríklad v Košiciach, na odpočívadle Budča pri Zvolene či v Bratislave. IONITY má na Slovensku aktuálne v prevádzke dve lokality – Senec a Dubnica nad Váhom.

Na dohľad sú už ale však aj nabíjacie stanice s výkonom 400 kW. Na Landererovej ulici v Bratislave vyrastie nový nabíjací hub, ktorý bude obsahovať 6 ultra-rýchlych nabíjacích bodov a 4 AC body. Práve na tejto lokalite mal mať 400 kW nabíjací výkon slovenskú premiéru. Ejoin teraz latku posúva o stupeň vyššie so 600 kW nabíjacím výkonom.

Pripomeňme si, že 1. marca 2024 otvoril prevádzkovateľ ZSE Drive nový nabíjací hub v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall. Kapacita tohto nabíjacieho hubu je až 6 vozidiel. Všetky tri rýchlonabíjacie stanice Alpitronic poskytujú rovnaký nabíjací výkon po 150 kW.

13.5.2024 bola do prevádzky oficiálne uvedená aktuálne najvýkonnejšia nabíjacia stanica na Slovensku. Prvá 400 kW nabíjacia stanica, ktorá sa bude nachádzať v areáli Empark, v Trnave, patrí pod ZSE Drive.

Náš tip
Najvýkonnejšia nabíjacia stanica na Slovensku je oficiálne otvorená. Takýto nabíjací výkon ponúkne
14. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+