MojElektromobil

Nemecká automobilka reaguje na zvýšený dopyt po elektrifikovaných modeloch a oznámila rozšírenie výroby batériových modulov v závode v Lipsku. S výrobou tu začne v polovici budúceho roka.

Do rozšírenia výroby vysokonapäťových batériových modulov investuje BMW 100 mil. eur, pričom zamestná nových 150 pracovníkov a bude prebiehať na ploche 10 000 štvorcových metrov.

“Konzistentne zvyšujeme výrobu elektrických pohonných jednotiek, aby sme splnili naše ambiciózne ciele v e-mobilite. Nedávno sme otvorili centrum pre výrobu elektrických pohonných jednotiek v nemeckom Dingolfingu a zdvojnásobili výrobu batériových modulov v Číne.Teraz zvyšujeme výrobu v Nemecku.” povedal šéf BMW pre plánovanie a výrobu motorov a elektrických pohonných jednotiek Michael Nikolaides.

Batériový modul BMW (Foto: BMW)
Články od CATL a Samsungu

BMW do roku 2025 očakáva, že každé tretie predané vozidlo bude mať elektrifikovaný pohon. BMW však nevyrába vlastné batériové články, spolieha sa na dodávateľov CATL a Samsung SDI, ktorí pre automobilku vyrábajú články na mieru.

BMW tieto články ďalej vo vlastnej réžii spája do sérií a modulov. Ide o vysoko automoatizovaný proces s minimom ľudskej práce. Následne tieto moduly montuje ich do hliníkových ochranných obalov, napája na chladiace systémy a ďalšie komponenty vozidla. Kapacita a tvar batériového modulu záleží od konkrétneho vozidla.

“Táto kombinácia štandardizovaných batériových modulov a obalov pružne prispôsobených vozidlu má niekoľko výhod: Zaručuje jednotné vlastnosti a štandardy kvality pri výrobe vysokonapäťových batérií. Po druhé, modulárna konštrukcia slúži ako základ pre širokú škálu variantov e-pohonov. V neposlednom rade je modulárny prístup zásadným predpokladom pre schopnosť rýchlo reagovať na dopyt zákazníkov a využívať výhody znižovania nákladov.” tvrdí automobilka.

BMW iX3 (Foto: BMW)
BMW iX3 (Foto: BMW)

Aktuálne BMW vyrába s čisto elektrickým pohonom len model i3, ktorého výrobu v blízkej budúcnosti ukončí. Všetky aktuálne elektrifikované modely BMW majú hybridný alebo plug-in hybridný pohon, pričom do budúcnosti sa plánujú 100% elektrické pohonné jednotky pre viaceré doležité modely – napríklad BMW rady 3, iX3 alebo športové M5.

29. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+