MojElektromobil

Horúca novinka už bola pridaná aj do konfigurátora slovenského zastúpenia BMW. Slovenská cena BMW iX M60 začína na 127 860€. Hoci ide o základnú výbavu, v praxi už tento základ ponúka prakticky všetko, čo vodič môže potrebovať.

V doplnkovej výbave toho jednoducho nezostáva príliš veľa. Za príplatok si napríklad môžete zvoliť panoramatické strešné okno, stmavené zadné sklá, prémiové disky či metalízu. Medzi individuálne doplnky ďalej patrí ťažné zariadenie, predĺženie servisnej záruky či systém Soft-close pre jemné dovieranie dverí.

Pri cene, ktorá prekonáva šesťcifernú hranicu, je konkurencia poriadne ostrá a človek si skutočne môže vyberať. V tomto prípade sa dostáva už do sveta najluxusnejších modelov. Siahnuť je možné napríklad po EQS od Mercedes-EQ, kde cena začína na 113 970 €. Prípadne sú tu športové modely rodiny Porsche Taycan, napríklad Porsche Taycan 4S Cross Turismo za 116 607€. Ak by sme chceli zostať vo svete SUV, tak sa k slovu hlási prinajmenšom rodina Audi e-tron, Jaguar I-Pace, EQC od Mercedes-EQ, KIA EV6 či Volvo XC40 Recharge Twin.

BMW iX M60 slovenská cena | Zdroj: BMW

Úvod roka 2022 v technologickom svete patril primárne výstave CES 2022, kde si svoj priestor našla aj elektromobilita. Značka BMW tu predstavila svoje najnovšie elektrické SUV BMW iX M60, ktoré je od podlahy navrhnuté ako čisto elektrické auto. Novinka sa do predaja dostane v lete 2022, cena by sa mala podľa portálu carwow pohybovať okolo hranice 120 000€.

BMW iX M60 prichádza s výkonom 455 kW a maximálnym krútiacim momentom 1100 Nm. Tento výkon sa podpisuje na skutočnosti, že BMW iX M60 zrýchli z pokoja na 100 km/h iba za 3,9 sekundy. Maximálna prípustná rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h. Čo sa týka dojazdu, BMW uvádza, že podľa testovacieho cyklu WLTP dosahuje až 575 kilometrov, pričom kombinovaná spotreba energie je 21,6 kWh/100 km.

Výkon, účinnosť a dojazd modelu BMW iX M60 ťaží aj z jeho vylepšených aerodynamických vlastností, ktoré vytvárajú koeficient odporu vzduchu s hodnotou Cd 0,27. Vysokonapäťová batéria sa nachádza hlboko v podlahe karosérie, čím znižuje ťažisko vozidla a zároveň zaisťuje agilné ovládanie, ako aj vyvážené rozloženie hmotnosti na nápravy.

BMW iX M60 | Foto: BMW

Model BMW iX M60 spája koncepciu vozidla dôsledne zameranú na trvalú udržateľnosť s dizajnom moderného Sports Activity Vehicle v kombinácii s dynamickými jazdnými vlastnosťami. Postavený je do pozície prémiového modelu s najmodernejšími technológiami aj z oblasti autonómnej jazdy. Štruktúra karosérie a princípy konštrukcie ako aj nastavenie odpruženia sú zamerané na kombináciu vynikajúceho jazdného komfortu so športovými jazdnými vlastnosťami. Z pohľadu trhovej ponuky by malo ísť o priameho konkurenta pre Tesla Model X či Mercedes EQC.

BMW iX M60 ponúka najrozsiahlejšiu ponuku štandardnej výbavy, akú kedy vozidlo značky BMW v oblasti asistenčných systémov vodiča ponúkalo a k tomu pridáva aj množstvo inovácií. Nová generácia snímačov, nový softvérový balík a výkonná výpočtová platforma poskytujú značný potenciál pre neustále zdokonaľovanie funkcií autonómnej jazdy a parkovania – v strednodobom horizonte až s funkciami na úrovni 3.

BMW iX M60 | Foto: BMW

Najnovšia generácia zobrazovacieho a ovládacieho systému iDrive rozširuje interakciu medzi vodičom a vozidlom. Je založená na novom operačnom systéme BMW 8 a vznikol s jasným zameraním na dotykové funkcie nového zakriveného displeja BMW Curved Display a hlasovú komunikáciu s výrazne vylepšeným inteligentným osobným asistentom BMW s označením BMW Intelligent Personal Assistant.

Aktualizácie softvéru na diaľku ponúkajú možnosť inštalovať nové a vylepšené funkcie vozidla bezdrôtovo. Na tento účel bude možné využívať prenos dát prostredníctvom modernej siete 5G.

BMW iX M60 | Foto: BMW

BMW iX M60 je prvý automobil od divízie BMW M od začiatku navrhnutý pre čisto elektrickú mobilitu. Divízia v závere roka 2021 predstavila aj koncept extrémne výkonného plug-in hybridu BMW XM.

Spomínaný koncept sa pýši výkonom 550 kW s maximálnym krútiacim momentom 1100 Nm, čo má spoločné s BMW iX M60, akurát bude dostupný výhradne v prevedení plug-in hybridu. V dohľadnej dobe by sme sa, celkom prirodzene, z tejto produkcie mali dočkať aj ďalších elektrických modelov.

Náš tip
BMW Group odovzdalo miliónte elektrifikované vozidlo a dosiahlo tak ďalší míľnik v transformácii
21. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+