MojElektromobil

BMW Concept XM. Za týmto názvom sa skrýva druhé a historicky najvýkonnejšie vozidlo BMW M. Rozmerné SUV v sebe spája motor V8 a vysokovýkonný elektromotor s cieľom vyvinúť maximálny výkon 550 kW a maximálny krútiaci moment 1 000 Nm. Prvé elektrifikované vozidlo od divízie BMW M vo vysokovýkonnom segmente ukazuje budúce smerovanie značky. Dojazd na čisto elektrický pohon má dosahovať až 80 kilometrov.

BMW Concept XM | Foto: BMW

Štúdia BMW Concept XM okrem obrovského výkonu vyniká dizajnom s ostrými líniami. Exteriér celkovo podčiarkuje skutočnosť, že ide o vysokovýkonný model. V prednej časti nechýbajú prerastené “obličky”, ktoré sa stali typickým rozpoznávacím prvkom moderných BMW. V prípade tohto modelu tvoria skutočne dominantný prvok, jednak rozmermi, ako aj dodatočným podsvietením. Hlavné svetlomety boli rozdelené do dvoch samostatných modulov.

Ostré hrany a veľké rozmery, to je BMW Concept XM | Foto: BMW

Kabína štúdie BMW Concept XM stúpa vertikálne a zvýrazňuje silný a impozantný dojem z prednej časti. Farba strechy kontrastuje s čiernou povrchovou úpravou A-stĺpikov. Zdá sa, že čelné sklo má v dôsledku toho ešte väčší sklon, čo dodáva prednej časti modernú dynamiku. Dizajnéri sa s exteriérom jednoducho poriadne vyhrali.

Výrazná predná maska | Foto: BMW

Rovnakej pozornosti sa pritom ušlo aj interiéru. Ten pôsobí moderným a poriadne luxusným dojmom. Všimnúť si to môžeme na prítomnosti hnedej kože na snáď všetkých kľúčových prvkoch, na zadných sedadlách v koncepte salónika či na strope s trojrozmernou štruktúrou. Za pozornosť stojí aj nové zoskupenie obrazoviek BMW Curved Display.

Zadné sedadlá ladené do štýlu salónika | Foto: BMW

Ide o koncept, ktorý má veľmi blízko sériovo vyrábanému modelu. BMW totiž uvádza, že výrobu tohto extrémne výkonného plug-in hybridu spustí už koncom roka 2022. Predajná cena zatiaľ, celkom prirodzene, nebola spomínaná.

Luxusný interiér BMW Concept XM | Foto: BMW

Vzhľadom na prezentované parametre, ako zaradenie do luxusného segmentu, ale určite treba počítať s tým, že pôjde o model určený pre skutočne solventnú klientelu. Do akých výšin sa cena vyšplhá uvidíme budúci rok. Automobilka zdôrazňuje, že BMW XM bude dostupné len v plug-in hybridnom prevedení a výhradne ako model M.

Náš tip
Nádherný koncept Polestar Precept ide do sériovej výroby | Fotogaléria
1. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+