MojElektromobil

Crash test nového BMW i5 ukázal veľmi vyrovnané výsledky modelu. Plne elektrický sedan získal v bariérovom teste hodnotenie päť hviezdičiek, čo je najvyššie hodnotenie bezpečnosti v testoch Euro NCAP. Zaujímavosťou je, že za referenčný model BMW radu 5 bola vybratá práve jeho čisto elektrická verzia.

BMW i5 crash test Euro NCAP

Model hodnotili v štyroch kategóriách, pri čom sa mu darilo v každej z nich. V oblasti ochrany posádky získal hodnotenie 89 % za ochranu dospelých cestujúcich a 85 % za ochranu detí.

BMW i5 crash test
Crash test BMW i5 | Zdroj: Euro NCAP

Veľmi dobré hodnotenie 86 % obdržal aj za ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky (cyklisti, chodci) a 78 % v kategórii bezpečnostných asistentov. Tá hodnotí vozidlo z pohľadu technológií na predchádzanie nehodám. Nové BMW i5 získalo body aj za inovatívny koncept integrovanej bezpečnosti, ktorý BMW neustále vyvíja. Taktiež chvália vysokú úroveň pasívnej bezpečnosti, najmä extrémne tuhú konštrukciu a precízne navrhnuté deformačné zóny.

Mohlo by vás zaujímať:

BMW i5 crash test
Crash test BMW i5 | Zdroj: Euro NCAP

Model i5 dosiahol najlepšie výsledky v ochrane dospelých pasažierov, pričom vozidlo chránilo všetky kritické oblasti tela figurín. Euro NCAP dal do pozornosti komplexnú ochranu pred zranením bez ohľadu na výšku a polohu cestujúcich.

BMW i5 asistenčné systémy

Pri testovaní bezpečnostných asistenčných technológií modelu i5 organizácia Euro NCAP vyzdvihla množstvo asistentov obsiahnutých už v základnej výbave vozidla. Zo všetkých sledovaných ukazovateľov absentoval jedine systém automatického núdzového brzdenia (AEB) s detekciou chodcov pri cúvaní.

BMW i5 crash test
Crash test BMW i5 | Zdroj: Euro NCAP

Vozidlo stratilo body najmä pri systéme sledovania únavy vodiča. To však väčšina používateľov pri svojej bezpečnosti neveľmi pocíti. S výnimkou asistentov sledovania rýchlosti a detekcie vozidla v protismere obdržalo nové BMW maximálne hodnotenie vo všetkých ostatných sledovaných parametroch kategórie asistenčných systémov.

Skvelý výsledok v testoch Euro NCAP dosiahol aj Mercedes-Benz EQE, ktorému sa dokonca podarilo dosiahnuť vo všetkých kategóriách minimálne 81 % hodnotenie. Lídrom kategórie je Tesla Model S, ktorá získala hodnotenie v jednotlivých oblastiach v rozmedzí 85 až 98 percent.

Náš tip
Volkswagen uviedol na slovenský trh vlajkovú loď ID.7 s dojazdom 621 km – poznáme novú cenu
23. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+