MojElektromobil

Bezpečnosť všetkých dopravných prostriedkov by mala byť u výrobcov na prvom mieste. Až potom by mali nasledovať parametre ako výkon či vzhľad. Ako sú však na tom v tomto smere elektrické vozidlá? Ako prvý výrobca urobil verejný crash test Mercedes-Benz, informuje Electrek.

Nemecká spoločnosť prostredníctvom videa ukázala, čo sa stane ak čelne zrazia dva ich modely. Konkrétne išlo o Mercedes-Benz EQA a EQS SUV, ktoré podľa scenára zo skutočného života do seba čelne narazili pri rýchlosti 56 km/h. Takéto testy ma vo všeobecnosti na starosti najmä NHTSA alebo Euro NCAP, ktoré každoročne prinášajú rebríčky a hodnotenia bezpečnosti vozidiel.

Ich testy väčšinou zahŕňajú čelné ale aj bočné nárazy, kde vyhodnocujú všeobecné ohrozenie cestujúcich a dopad nárazov. V takýchto testoch v tomto roku excelovala napríklad Tesla, ktorá bezpečnosť pasažierov zvládla najlepšie. Pri sledovaní nárazu na videu môžeme vidieť dva ťažké vozidlá (2 000 a 2 700 kg (EQS SUV)) naraziť do seba čelne s 50 % prekrytím.

Pri prvom pohľade sa môže zdať, že náraz mal fatálne následky. Po pozretí spomalených záberov však môžeme vidieť, že cestujúci vo vnútri neboli až tak ohrození, ako to mohlo na prvý pohľad vyzerať. V oboch vozidlách sa nachádzali dve testovacie figuríny, ktoré mali na sebe až 150 bodov, na ktorých sa meral dopad nárazu.

Výsledky hovoria jasne

Obidve figuríny vyhodnotili ako “nízke riziko vážneho až smrteľného zranenia“. To je veľmi dobrý výsledok, pretože náraz takýchto ťažkých kolosov by ešte pár rokov dozadu znamenal ohrozenie na živote. Mercedes-Benz tak verejnosti ukázal, že sa elektromobilov v ohľade bezpečnosti určite nemusia obávať, aj keď nemajú vpredu pod kapotou motor na stlmenie nárazu.

„Štyri figuríny žien a mužov pri tejto mimoriadne ťažkej havárii dodržali biomechanické limity. To dokazuje našu odbornosť v oblasti bezpečnosti elektrických vozidiel.“

Dr. Paul Dick, vedúci oddelenia bezpečnosti MB

Náš tip
Voyah Dream: Luxusné a extra rýchle MPV na Slovensku. Poznáme cenu
19. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+