MojElektromobil

Ponuka elektrických minivanov sa na Slovensku nedávno rozrástla o nový model. Čínska značka Voyah, spadajúca pod pomerne známy DongFeng, začala s predajom modelu Voyah Dream. 7-miestna novinka s rozložením sedadiel 2+2+3 prekvapuje vo viacerých smeroch.

V prvom rade nejde o žiadneho zo zástupcov “lacných čínskych elektromobilov”, ale práve naopak o poriadne luxusný kúsok. Vo výbave preto nechýbajú prvky ako vyhrievané a masážne sedadlá v prvom a druhom rade, vzduchové odpruženie, zvukový systém DYNAudio či podpora pre 5G konektivitu.

Zdroj: Voyah

Zaujímavosťou je aj technológia rozpoznávania tváre vodiča, ktorá zaručuje autentifikáciu a aktivovanie personalizovaných  nastavení. Medzi ďalšie technologické vychytávky patrí systém autonómnej jazdy úrovne L2, ktorý zahŕňa adaptívny tempomat, automatické centrovanie jazdných pruhov, parkovanie na diaľku a rozpoznávanie gest.

Súčasne má ísť aktuálne najrýchlejšie sériovo vyrábané plnohodnotné elektrické super-MPV na svete. Teda aspoň z pohľadu zrýchlenia z 0 na 100 km/h, čo Voyah Dream zvláda za 5,8 sekundy. Vďačí za to dvojici elektromotorov s kombinovaným výkonom 320 kW a točivým momentom 620 Nm. Maximálna rýchlosť sa zastavuje na hodnote 200 km/h.

Zdroj: Voyah

Batéria s kapacitou 108,7 kWh má poskytovať dostatok energie na 605 kilometrový dojazd, podľa metodiky CLTC. Spotreba elektrickej energie má dosahovať 19,5 kWh na 100 km. Maximálny nabíjací výkon pri využívaní DC staníc dosahuje 120 kW a nabíjanie v rozmedzí 20 až 80% má trvať menej než hodinu.

Pri využívaní pomalého AC nabíjania sa batérie z 0 na 100 % má nabiť za približne 13 hodín. Výrobca to síce vyslovene neuvádza, no malo by ísť o AC nabíjanie s výkonom 11 kW. Rozmery plne elektrického minivanu Voyah Dream sú 5 315 x 1 985 x 1 800 mm a rázvor činí 3 200 mm, čo zabezpečuje dostatok priestoru pre všetkých cestujúcich.

Ako jedna z predností modelu Voyah Dream je prezentovaná funkcia „Magic Carpet“. Podľa dostupného popisu ide o systém na okamžitú úpravu správania/vlastností predných a zadných tlmičov v reálnom čase pre skrátenie brzdnej dráhy či zvýšenie celkovej stability vozidla.

To, že Voyah Dream patrí do luxusného segmentu prezrádza aj predajná cena, ktorá je pre slovenský trh stanovená na 119 990 €. Nepochybne sa tak zaraďuje medzi najdrahšie elektromobily z čínskej produkcie, ale aj celkovo vo svojom segmente. Konkurenciou je napríklad model EQV od Mercedes-EQ (od 81 079 €).

Na našom trhu je v predaji napríklad aj plne elektrické MPV Opel Zafira-e Life, avšak z pohľadu výbavy, a teda aj ceny (od 48 290 €), ide takpovediac o zástupcu úplne inej kategórie.

Náš tip
Slovákmi obľúbený Enyaq dostáva vyšší výkon a lepší dojazd. Poznáme ceny
18. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+