MojElektromobil

Výrobcovia automobilov po celom svete zaplatili kalifornskej automobilke stámilióny eur za to, že nevyrábajú dosť nízkoemisných áut. Tesla má naakumulované “kredity” a dobre na nich zarába.

Predvčerom Tesla predstavila finančné výsledky za 1.kvartál 2020, ktorý bol už tretím ziskovým kvartálom po sebe. 354 mil. USD z jej kvartálnych príjmov tvorili príjmy za emisné kredity od iných automobiliek. Celkové príjmy Tesly za Q1 2020 5,98 miliardy USD.

Oproti minulému roku ide o 64% zvýšenie príjmov z predaja týchto kreditov. Vtedy ich od Tesly kúpili napríklad automobilky FCA (Fiat-Chrysler) a GM (General Motors). Tieto dve automobilky nepredávajú aktuálne dosť nízkoemisných vozidiel, no v blízkej budúcnosti uvidíme aj to. FCA už začalo vyrábať novú generáciu Fiat 500e a americký GM okrem Chevroletu Bolt bude vyrábať aj elektrický Hummer.

Tesla Giga Šanghaj - výroba batérií
Tesla Giga Šanghaj – výroba batérií (Foto: Tesla)

Rôzne regulácie v regiónoch

V niektorých regiónoch sú emisné regulácie založené na počte predaných elektrických/nízkoemisných vozidiel, inde na priemerných emisiách CO2 predaných spaľovacích vozidiel.

V USA reguluje federálna vláda emisie z dopravy a snaží sa ich znížiť na základe pravidiel GHG agentúry EPA (Americké ministerstvo životného prostredia) a Štandardov priemernej spotreby korporácií (CAFE) úradu NHTSA (Národného úradu pre bezpečnosť premávky na cestách).

V Európskej únií máme podobného “strašiaka” – emisné normy Európskej komisie, ktoré pod hrozbou obrovských pokút tlačia automobilky do výroby nízkoemisných vozidiel. Od začiatku roka 2020 je to 95 g/km CO2.

Koncern FCA by mal podľa analytikov podľa týchto pravidiel a súčasnej výrobe vozidiel zaplatiť až 2 miliardy eur. Preto sa tomuto koncernu oplatí kúpiť emisné normy od Tesly.

3. mája 2020
Zdroj: Car and driver

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+