MojElektromobil

Taliansko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles informovala, ako napredujú prípravné práce potrebné pre spustenie produkcie novej generácie elektrického Fiatu 500.

Automobilka v polovici minulého roka prezradila, že do populárneho mestského autíčka plánuje vložiť ďalšie investície v objeme 700 miliónov €. Tieto investície sa priamo týkali výstavby novej výrobnej linky v produkčnom komplexe Mirafiori.

Ako sa ukázalo, výrobná linka k dnešnému dňu už stojí v plnej kráse a dokonca z nej schádzajú prvé prototypy nového modelu elektrického Fiatu 500. Dochádza k tomu v rámci testovacej prevádzky výrobnej linky a kontroly celého produkčného procesu.

Sériová výroba má byť spustená podľa pôvodných plánov, teda v júni 2020. Produkcia by mala spočiatku dosiahnuť 80 000 áut ročne, neskôr sa počíta s možným navýšením.

Hybridné aj elektrické Maserati

Fiat Chrysler Automobiles ďalej stručne uvádza, že spustená bola výroba hybridného modelu Maserati Ghibli. Prípravy na produkciu plne elektrických modelov Maserati GranTurismo a Maserati GranCabrio taktiež napredujú. Pôjde pritom o vôbec prvé elektromobily značky Maserati.

Pokračujú aj práce na najväčšom V2G hube

Výrobný komplex Mirafiori v Turíne, ako súčasť investície do projektu výstavby najväčšieho V2G hubu, dostane solárne panely s celkovým inštalovaným výkonom približne 15 MW. Ako uvádza tlačová správa, rozprestierať sa budú na ploche 150 000 m².

Energia z obnoviteľných zdrojov bude používaná aj na nabíjanie na mieste vyrobených elektrických áut. Naprieč turínskym výrobným komplexom preto bude vybudovaných 850 nabíjacích bodov.

Najväčší V2G (vehicle-to-grid) hub, o ktorom automobilka hovorí, má byť schopný s elektrickou rozvodnou sieťou prepojiť 700 elektromobilov, pričom energia tu samozrejme môže prúdiť obomi smermi. V čase najväčšej dennej špičky má byť schopný do rozvodnej siete dodať až 25 MW.

Veľké investície do svojich výrobných tovární nedávno avizovala aj nemecká automobilka Volkswagen, ktorá sa chce stať lídrom na globálnom trhu elektromobilov. Keď už sme pri Tesle, tá aktuálne narazila na problémy pri prácach na pozemkoch, kde vyrastie továreň „Giga Berlin“.

Nová výrobná linka sa chystá dokonca aj v našich končinách, vláda odobrila investičnú pomoc pre firmu, ktorá vybuduje výskumno-vývojové centrum a pilotnú linku na výrobu batériových článkov do elektromobilov.

Náš tip
Elektrická Fiat Panda príde na trh do roku 2023, potvrdil Fiat
18. februára 2020
Zdroj: TS via InsideEVs

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+