MojElektromobil

Koronakríza zatvorila fabriky množstva automobiliek vrátane Tesly a o to viac sa sledovali aj jej finančné výsledky za prvý kvartál 2020. Analytikov prekvapila v zisku na akciu, je to prvý ziskový 1.kvartál v histórii automobilky.

Výnosy, ktoré boli celkovo vo výške 5,98 mld. dolárov, sú mierne pod očakávaniami analytikov (6,11 mld. USD). Ide o 19% pokles oproti predchádzajúcemu kvartálu, avšak 32% nárast oproti 1.kvartálu minulého roka. Čo sa týka zisku na 1 akciu, ten výrazne prekonal očakávania (-0,32 USD) a dosiahol zisk vo výške 0,09 USD.

Pred zverejnením reportu sa obchodovala 1 akcia Tesly za cca. 800 USD, po jeho zverejnení vyskočila na 880 USD. Aktuálne sú opäť na 800 USD.

Finančný report Tesly 1.kvartál 2020
Finančný report Tesly 1.kvartál 2020 (Zdroj: Tesla)

Dôležitý Model Y

Tesla začala na začiatku 1.kvartálu vyrábať dôležitý crossover Model Y. Vďaka zjednodušenému a škálovateľnému výrobnému procesu dokázala vyrobiť za prvý kvartál viac Modelov Y, ako Modelov 3 za prvé dva kvartály jeho výroby v roku 2017. To isté sa stalo aj v čínskej fabrike Tesly Giga Shanghai.

Výrobné výsledky Tesly za 1.kvartál 2020
Výrobné výsledky Tesly za 1.kvartál 2020 (Zdtoj: Tesla)

Ďalšie novinky Tesla Inc.

Tesla v poznámkach reportu napísala, že aktuálne má výrobnú kapacitu, ktorá by prekonala 500 000 vozidiel ročne. Fabrika v Šanghaji je aktuálne v plnej prevádzke, avšak fabriky Tesly v USA ako aj ich dodávatelia sú stále paralyzovaní vládnymi nariadeniami a koronakrízou. Model Y bude pre európske trhy vyrábať až vo fabrike Giga Berlin.

Okrem toho by sa mohla čoskoro začať budovať nová gigafabrika na výrobu Tesly Cybertruck. Medzi potenciálnymi lokáciami je oblasť Austin v Texase. Podľa muska sa presné miesto ďalšej fabriky dozvieme do 3 mesiacov. Začiatok výroby ťahača Tesla Semi sa posunul o ďalší rok na rok 2021.

Nakoniec spomenieme novinky z energetického biznisu Tesly. Zákazníkom dodala už 100 000 batérií pre domácnosti Powerwall. Podľa Muska sa objednávky na tieto produkty neustále zvyšujú a v budúcnosti by mohli tvoriť väčšiu časť biznisu Tesly.

 

30. apríla 2020
Zdroj: Tesla

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+