MojElektromobil

Nový americký automobilový startup Lordstown vyrobil dva elektrické pickupy v predprodukčnej podobe. Nedávno jeden prototyp pri testovaní firme zhorel. Do jesene však chce spustiť sériovú výrobu.

Elektrické pickupy Lordstown

Americký automobilový startup Lordstown Motors je na Slovensku a v Európe pomerne neznámy. Ide o firmu založenú v roku 2018 s cieľom vyvíjať a sériovo vyrábať elektricky poháňané pickupy. Aktuálne hlási, že vyrobil dve vozidlá v beta verzii, resp. predprodukčné verzie pickupu Lordstown Endurance.

Flotilu beta verzií bude rozširovať zo súčasných dvoch kusov na 57 kusov a v jeseni (septembri) tohto roka plánuje spustiť sériovú výrobu. Eventuálne chce konkurovať Tesle, Rivianu, alebo americkému gigantu Ford Motor Company. Všetky tieto firmy onedlho prinesú na trh elektrické pickupy.

Elektrický pickup Lordstown Endurance (Foto: Lordstown Motors)
Elektrický pickup Lordstown Endurance (Foto: Lordstown Motors)

História firmy Lordstown Motors

Lordstown Motors bol založený v roku 2018 v meste Lordstown v americkom štáte Ohio. V tomto meste kúpil aj bývalú výrobnú fabriku General Motors.

Spolupráca týchto firiem pokračovala aj po akvizícii fabriky. General Motors do Lordstown investoval 75 miliónov dolárov a poskytol pôžičku vo výške ďalších 40 miliónov USD.

V minulom roku startup vstúpil na burzu spolu s firmou DiamondPeak a aktuálne má už trhovú hodnotu okolo 4 miliárd dolárov. V januári 2021 CEO firmy tvrdil, že firma má už 100 tisíc predobjednávok na pickup.

Prototyp zhorel pri prvom teste

Pred dvomi týždňami médiá priniesli informáciu a zverejnili fotografie, kde pickup Lordstown Endurance zhorel pri svojom prvom testovaní na verejných komunikáciách. To samozrejme vyvolalo vlnu pochybností o bezpečnosti pohonnej jednotky pickupu. K zhoreniu malo dôjsť ešte v januári 2020.

Vyhlásenie riaditeľa firmy o 100 000 predobjednávkach nedávno prinieslo firme množstvo problémov. Keďže firma nemá reálny produkt na trhu, sú predobjednávky absolútne nezáväzné a ide len o akýsi prvotný zoznam dopytu. To priznal aj jeden z inžinierov fabriky v nedávnej reportáži.

Predprodukčné verzie pickupu

Pred pár dňami zišli z výrobnej linky prvé dva pickupy v beta verzii, teda predprodukčné verzie vozidla. Firma sa bude sústrediť na výrobu ďalších 55 kusov a na ich finálne testovanie pred spustením sériovej výroby v septembri.

Bude zaujímavé sledovať, ako bude prebiehať testovanie v nasledujúcich pár mesiacoch a či bude po vozidle stále veľký dopyt, keďže len nedávno nastal požiar prototypu pri jeho prvom ostrom testovaní.

K dôveryhodnosti firmy neprispievajú ani zavádzajúce informácie o 100-tisíc predobjednávkach. Startupu však držíme palce a dúfame, že sa jej podarí rozbehnúť sériovú výrobu a uspokojiť požiadavky trhu.

3. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+